szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowy rekord aukcyjny Jean-Michela Basquiata

23.05.2017

Aktualności, Świat: aukcje

18 maja, w ubiegły czwartek, w nowojorskim oddziale Sotheby’s miała miejsce aukcja sztuki współczesnej, podczas której obraz „Untitled” Jean-Michela Basquiata z 1982 roku wylicytowany został za spektakularną sumę 110,5 milionów dolarów, ustanawiając tym samym cenowy rekord amerykańskiego artysty.

Imponująca sprzedaż pracy Basquiata w znacznym stopniu przyczyniła się również do wygenerowania większej niż pierwotnie przewidywana ogólnej kwoty z aukcji. 48 spośród 50 oferowanych podczas licytacji obiektów, dało łączną sumę ponad 319 milionów dolarów, przekraczając o ponad 40 milionów dolarów szacowaną przez ekspertów najwyższą kwotę estymacji.

Jean-Michel Basquiat, Untitled, 1982, źródło: Sotheby’s

Licytowane od 57 milionów dolarów płótno „Untitled” z 1982 roku trafiło do kolekcji japońskiego biznesmena, Yusaku Maezawy, który po 11 minutach zaciętej walki o obraz z Nicholasem Macleanem, współzałożycielem galerii Eykyn Maclean, wygrał konkurs. Imponująca suma 110,5 milionów dolarów stanowi nie tylko cenowy rekord Basquiata, ale jest również drugim najwyższym wynikiem aukcyjnym za sprzedaż dzieła sztuki współczesnej.

Realizacja amerykańskiego artysty, pochodząca z najlepszego okresu jego twórczości, najprawdopodobniej została zgłoszone do udziału w licytacji przez Lisę Spiegel Wilks. Po raz ostatni pojawiła się ona na rynku sztuki w 1984 roku, kiedy to nabywca zapłacił za nią jedynie 19 tysięcy dolarów.

„Untitled” nie jest pierwszą pracą Basquiata kupioną przez Maezawę. W 2016 roku Japończyk ustanowił poprzedni rekord za dzieło artysty, nabywając w nowojorskim Christie’s jego obraz z 1982 roku za 57,3 milionów dolarów. Zarówno najnowsza realizacja w zbiorze kolekcjonera, jak i ta kupiona w ubiegłym roku, eksponowana będzie w prywatnym muzeum Maezawy, które ma powstać w jego rodzinnym mieście, Chiba.

Roy Lichetnstein, Nude Sunbathing, 1955, źródło: Sotheby’s

Podczas czwartkowej aukcji pojawiło się więcej znaczących wyników. Dzieło „Nude Sunbathing” Roy’a Lichtensteina z 1955 roku po minutowej, aczkolwiek intensywnej walce pomiędzy dyrektorem departamentu sztuki współczesnej Sotheby’s, Grégoirem Billaultem a Amy Cappellazzo, odpowiedzialną w tym samym domu aukcyjnym za dział sztuki dawnej, wylicytowane zostało za 24 miliony dolarów.

Podczas minionej aukcji swoje rekordy aukcyjne, oprócz Basquiata, ustanowili również tacy artyści, jak Jonas Wood, Wolfgang Tillmans, Mira Schendel, Blinky Palermo oraz Takeo Yamaguchi.

fot. (góra) Jean-Michel Basquiat, Untitled (fragment), 1982, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.