szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Padł nowy aukcyjny rekord za rzeźbę Constantina Brancusiego

25.05.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

Ostatnim majowym aukcjom towarzyszą ogromne sukcesy sprzedażowe. Nie inaczej było także w przypadku, mającej miejsce 15 maja, licytacji sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej w nowojorskim Christie’s, która zakończyła się imponującym łącznym wynikiem sprzedażowym, ale co najważniejsze, również spektakularnym rekordem aukcyjnym ustanowionym przez rzeźbę Constantina Brancusiego.

Constantin Brancusi, Madame L.R. (Portrait de Mme L.R.), 1914-17, źródło: Christie’s

„La muse endormie”, zrealizowana w 1913 roku brązowa wersja marmurowego obiektu Brancusiego z 1909-1910 roku, szacowana na 20-30 milionów dolarów, osiągnęła kwotę 57,4 milionów dolarów, notując tym samym nowy najwyższy wynik aukcyjny artysty. Poprzedni rekord rumuńskiego twórcy, ustanowiony realizacją pt. „Madame L. R. (Portrait de Mme L. R.)”, padł w paryskim Christie’s w 2009 roku (37,3 milionów dolarów).

Nowym nabywcą licytowanej od 18 milionów dolarów rzeźby Constantina Brancusiego został Tobias Meyer, były dyrektor departamentu sztuki współczesnej w Sotheby’s, który swoją walkę o dzieło rozpoczął dopiero po przekroczeniu przez nią kwoty 34 milionów dolarów. Przed pojawieniem się na majowej aukcji, brązowa wersja „La muse endormie” przez około 60 lat znajdowała się w prywatnej francuskiej kolekcji.

Pablo Picasso, Femme assise, robe bleue , 1939, źródło: Christie’s

Drugim najwyższym wynikiem sprzedażowym majowej aukcji okazał się portret kochanki Pabla Picassa, Dory Maar, pt. „Femme assise, robe bleue” z 1939 roku. Zaciętą walkę o dzieło, które ostatecznie uzyskało kwotę ponad 45 milionów dolarów, toczyli Francis Outred, dyrektor europejskiego departamentu sztuki współczesnej Christie’s oraz Rebecca Wei, dyrektor azjatyckiego oddziału Christie’s. Na wartość płótna Picassa bez wątpienia ma wpływ jego burzliwa historia. Krótko po namalowaniu pracy, naziści odebrali ją jej pierwotnemu właścicielowi, żydowskiemu handlarzowi sztuki, Paulowi Rosenbergowi. Pod koniec wojny obraz trafić miał do Niemiec, jednak szczęśliwie ponownie przejęty został przez francuskich żołnierzy. Po raz ostatni dzieło pojawiło się na aukcji w londyńskiej siedzibie Christie’s w 2011 roku. Wówczas szacowana na 4-6 milionów funtów praca, sprzedana została za 18 milionów funtów (29 milionów dolarów).

„Femme assise, robe bleue” to jednak nie jedyna realizacja Picassa, która na minionej aukcji osiągnęła warty odnotowania wynik. Praca „Femme assise dans un fauteuil”, tworzona w latach 1917-1920, wylicytowana została za 30,5 milionów dolarów.

Podsumowując, ogólny przychód pozyskany z licytacji wyniósł 289,2 milionów dolarów, przekraczając znacznie pierwotne szacunki, a także sumę wygenerowaną na analogicznej aukcji sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej w maju minionego roku (141,5 milionów dolarów). Wynik ten może zaskakiwać tym bardziej, iż swoich nabywców znalazły jedynie 43 spośród 53 oferowanych obiektów, a więc 78 procent wystawionych do sprzedaży dzieł.

fot. (góra) Constantin Brancusi, La muse endormie, 1913, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.