szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Niebawem otwarcie nowego muzeum poświęconego sztuce Renoira

26.05.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

3 czerwca bieżącego roku, we francuskiej miejscowości Essoyes, otwarte zostanie muzeum poświęcone sztuce Pierre-Auguste’a Renoira. Za przestrzeń dla ekspozycji twórczości słynnego impresjonisty posłuży odrestaurowany budynek jego dawnego domu.

Dom Renoira w Essoyes

Renoir, dom w Essoyes, francuskiej miejscowości usytuowanej około 200 kilometrów na południowy wschód of Paryża, kupił w roku 1896, a więc 6 lat po ślubie z swoją muzą i modelką, Aline Charigot. Dekadę później chroniczny reumatyzm kazał przenieść się malarzowi do Cagnes-sur-Mer, położonej w rejonie Riwiery Francuskiej miejscowości, gdzie wzniósł willę (obecnie Musée Renoir). Jednakże aż do śmierci w 1919 roku letnie miesiące artysta spędzał w Essoyes. Na tutejszym cmentarzu znajduje się również grób Renoira.

Wnuczka wielkiego impresjonisty, aktorka Sophie Renoir, w 2012 sprzedała dom za 600 tysięcy euro radzie miejskiej, która, jak podaje zastępca burmistrza, Philippe Talbot, przez ostatnie 4 lata wydała około milion euro, aby zmienić budynek w muzeum. Prace objęły między innymi przystosowanie instytucji do potrzeb osób niepełnosprawnych, wzmocnienie podłóg w pomieszczeniach na pierwszym piętrze, zainstalowanie urządzeń klimatyzujących, odtworzenie przestrzeni ogrodowej, a także aranżacja wnętrz zgodnie z ich pierwotnym wyglądem.

Pierre-Auguste Renoir, Nad wodą, ok. 1880

Oprócz domu do muzeum przynależy pracownia Renoira zbudowana przez artystę na tyłach ogrodu. Z inicjatywy organizacji Association Renoir, studio udostępniono publice do zwiedzania już 20 lat temu. Dekadę temu natomiast zakupione ono zostało niezależnie przez miasto. We wnętrzu pracowni wyeksponowano rzeźby wykonane przez artystę pod koniec jego życia, zdjęcia oraz rozmaite pamiątki. Obecnie studio odwiedzane jest przez około 10 tysięcy widzów rocznie. Po otwarciu muzeum można spodziewać się jednak znacznego wzrostu tej liczby.

Pierre-Auguste Renoir, Autoportret, 1875

Na uroczystość inauguracji działalności muzeum zostaną wypożyczone dzieła Renoira z 3 ważnych, francuskich instytucji kultury – jedna z rzeźb przywieziona zostanie z Musée Renoir w Cagnes-sur-Mer, portret „Jeune femme au miroir” z 1919 roku przybędzie z Musée des Beaux-Arts w Rouen, natomiast pejzaż „Le Pont d’Essoyes” wypożyczony będzie z Musée des Beaux-Arts w Bordeaux.

Przy okazji otwarcia muzeum w Essoyes, Musée d’Art Moderne, zlokalizowane w pobliskim Troyes zaaranżuje wystawę prezentującą około 40 prac Renoira, a także wiele realizacji autorstwa przyjaciół artysty oraz innych czołowych impresjonistów. Planowana na 17 czerwca ekspozycja zaprezentuje również 6 obrazów francuskiego malarza pochodzących z prywatnej kolekcji Pabla Picassa, ujawniając tym samym przemożny wpływ jego twórczości na sztukę słynnego Hiszpana.

fot. (góra) Pierre-Auguste Renoir, Bal w Le Moulin de la Galette, 1876

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.