szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowy rekord cenowy Petera Doiga na aukcji w Phillips

29.05.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Czas majowych licytacji dzieł sztuki okazał się okresem pomyślnym nie tylko dla jednego z największych gigantów wśród domów aukcyjnych, czyli Christie’s, ale także dla jego coraz mocniej zyskującego na znaczeniu konkurenta – domu aukcyjnego Phillips. To właśnie w jego nowojorskiej siedzibie 18 maja odbył się wieczór sprzedaży sztuki współczesnej i dwudziestowiecznej, który zakończył się wynikiem niemal idealnie odpowiadającym górnej granicy estymacji, a także przyniósł nowy rekord sprzedażowy szkockiego malarza, Petera Doiga. 

Łączny przychód z aukcji, który wyniósł 110,2 milionów dolarów, wydaje się tym bardziej imponującą kwotą, iż w ostatniej chwili wycofano jeden z głównych obiektów licytacji, a mianowicie „Abstraktes Bild” Gerharda Richtera, estymowany na 15-20 milionów dolarów. Z oferty usunięto również dzieło „Untitled (Colored Butterfly White Sides 691)” Marka Grothjana (1-1,5 mln dolarów) oraz realizację „Haute-couture” Alexandra Caldera (800 tysięcy – 1,2 mln dolarów). Ostatecznie wszystkie spośród 37 prezentowanych na licytacji prac znalazły nowego nabywcę.

Peter Doig, Swamped, 1990, źródło: Christie’s

Po wycofaniu z aukcji głównej atrakcji wieczoru – obrazu Richtera – organizatorzy największe nadzieje pokładali w imponujących rozmiarów płótnie Petera Doiga pt. „Rosedale”, które autor namalował krótko po ukończeniu studiów w Chelsea College of Art and Design. Dzieło, którego ceną wywoławczą była kwota 22 milionów dolarów, wywołało prawdziwą walka pomiędzy trzema kolekcjonerami licytującymi przez telefon. Po krótkim czasie padł nowy rekord aukcyjny szkockiego malarza – 28,8 milionów dolarów. Poprzedni jego najwyższy wynik sprzedażowy, który wyniósł 25,9 milionów dolarów, ustanowiony został zaledwie dwa lata temu w nowojorskim Christie’s za pośrednictwem płótna „Swamped” z 1990 roku.

Roy Lichtenstein, Woman: Sunlight, Moonlight, 1996, źródło: Phillips

Były dyrektor Christie’s, Doug Woodham, stwierdził, że fakt pojawienia się na licytacji Phillips dzieła Doiga o tak wysokiej wartości, jest świadectwem stale umacniającej się pozycji domu aukcyjnego wśród największych sprzedażowych gigantów – Christie’s i Sotheby’s.

Drugim najwyższym wynikiem sprzedażowym wieczoru okazał abstrakcyjny obraz Willema de Kooninga „Untitled II” z 1980 roku, który po raz pierwszy pojawił się na aukcji. Szacowany na kwotę od 12 do 18 milionów dolarów, ostatecznie znalazł nabywcę gotowego zapłacić za niego 13,1 milionów dolarów.

Podczas aukcji w Phillpis padły również inne ważne rekordy. Sprzedana za 10,3 milionów dolarów praca pt. „Woman: Sunlight, Moonlight” Roya Lichtensteina ustanowiła rekord artysty w kategorii rzeźby.

fot. (góra) Peter Doig, Rosedale, 1991, źródło: Phillips

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.