szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Digitalizacja 25 milionów zdjęć i dokumentów dzieł sztuki z instytucji muzealnych z całego świata

30.05.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Już niebawem studenci i naukowcy uzyskają dostęp do około 25 milionów reprodukcji dzieł sztuki, zdjęć oraz wcześniej niepublikowanych dokumentów pochodzących z 14 wiodących instytucji sztuki z całego świata. Do 2020 roku zdigitalizowane i oddane do powszechnego użytku zostać ma 7 milionów obiektów artystycznych.

Nowa baza, za której utworzenie odpowiedzialna jest organizacja PHAROS Art Research Consortium, powstaje z inicjatywy muzeum Frick Collection w Nowym Jorku i obejmuje dzieła pochodzące między innymi z Courtauld Institute (Londyn), Fondazione Federico Zeri (Bolonia), Getty Research Institute (Los Angeles), Institut national d’histoire de l’art (Paryż), Kunsthistorisches Institut in Florenz (Florencja), National Gallery of Art (Waszyngton), Yale Center for British Art (New Haven).

Podczas gdy do tej pory badacze musieli wsiąść w samolot i przebyć nierzadko tysiące kilometrów, aby zapoznać się ze zbiorami archiwalnymi wymienionych instytucji, niebawem uzyskają oni do nich bezpłatny dostęp on-line. W tym momencie mogą korzystać oni z dokumentacji ponad 60 tysięcy dzieł sztuki oraz niemal 100 tysięcy zdjęć. PHAROS w przyszłości planuje współpracować z coraz większą ilością instytucji sztuki i kultury, a co za tym idzie, powiększać sukcesywnie ilość zdigitalizowanych archiwów.

Jako dobry przykład unaocznienia zwiększającej się ilości użytkowników archiwaliów wraz z ich cyfryzacją, posłużyć może biblioteka muzeum Frick Collection w Nowym Jorku, która zawiera tysiące fotografii z sesji ekspedycyjnych do rozmaitych prywatnych kolekcji. Archiwum posiada liczne dokumenty zawierające adnotacje badaczy, które dotyczą atrybucji dzieł, ikonografii oraz różnych historycznych szczegółów. Podczas gdy w 2015 roku z biblioteką Frick Collection kontaktowało się bezpośrednio około 2,5 tysiąca naukowców, od czasu udostępnienia przez instytucję swoich zbiorów w Internecie, archiwalia te przeglądane były przez około 75 tysięcy osób z 91 różnych krajów świata.

Trwają również prace nad wprowadzeniem do wirtualnej bazy danych technologii rozpoznawania obrazu, która umożliwiłaby użytkownikom, w celu zdobycia informacji o szczegółach pochodzenia dzieła, historii wystaw czy też jego konserwacji,  przeszukiwanie archiwum za pomocą przesłanego zdjęcia.

fot. (góra) Muzeum Frick Collection w Nowym Jorku

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.