szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Najdroższe dzieła sztuki ostatnich 5 miesięcy

02.06.2017

Aktualności, Ciekawostki

Majowe licytacje całkowicie zmieniły ranking najdroższych dzieł sztuki 2017 roku. Biorąc pod uwagę to, że największe domy aukcyjne takie, jak Christie’s, Sotheby’s i Phillips w ciągu jednego tygodnia wygenerowały łączną kwotę sprzedażową wynoszącą ponad 1,4 miliarda dolarów, fakt ten nie stanowi specjalnego zaskoczenia. Przyjrzyjmy się zatem najwyższym wynikom aukcyjnym minionych pięciu miesięcy.

Najdroższe dzieła sztuki sprzedane w 2017 roku, źródło: www.artprice.com

Jean-Michel Basquiat, Untitled, 1982, źródło: Sotheby’s

Podczas gdy kwartalną listę najdroższych dzieł sztuki 2017 roku zamykało sprzedane za około 17 milionów dolarów w nowojorskim oddziale Christie’s malowidło na jedwabiu autorstwa żyjącego w VIII wieku Han Gana, obecnie na 10 pozycji rankingu znajduje się wylicytowany za niemal 29 milionów dolarów w Phillips w Nowym Jorku pejzaż Petera Doiga, który ustanowił nowy, cenowy rekord tego artysty. Aukcje ostatnich dni obnażyły rosnący wpływ domu Phillips na kształtowanie specyfiki światowego rynku sztuki. Odbywający się tam 18 maja wieczór licytacji sztuki współczesnej i dwudziestowiecznej przyniósł bowiem bardzo dobry łączny rezultat 110,2 milionów dolarów. To wspaniałe osiągnięcie domu Phillips blednie jednak przy rekordowej sprzedaży obrazu Jean-Michela Basquiata za 110,5 milionów dolarów.

Chociaż to w Christie’s dokonanych zostało aż siedem najdroższych transakcji minionych pięciu miesięcy, do Sotheby’s należą dwa pierwsze miejsca na liście, w tym imponująca sprzedaż dzieła Jean-Michela Basquiata „Untitled” z 1982 roku. Wylicytowane za niemal 110,5 milionów dolarów, ogromnego formatu dzieło trafiło do zbiorów Yusaku Maezawy. Japoński kolekcjoner ustanowił również poprzedni rekord cenowy amerykańskiego twórcy, nabywając w 2016 roku w Christie’s płótno jego autorstwa za 57,2 milionów dolarów.

Constantin Brancusi, La muse endormie, 1913, źródło: Christie’s

Jedną z najbardziej nieoczekiwanych majowych sprzedaży okazała się ta, dotycząca rzeźby „La muse endormie” Constantina Barncusiego z 1913 roku. Wylicytowane w 1997 roku za 6,6 milionów dolarów dzieło dwie dekady później, przy estymacji 20-35 milionów dolarów, osiągnęło kwotę ponad 57 milionów dolarów, ustanawiając tym samym aukcyjny rekord rumuńskiego twórcy. Pierwotna wersja „La muse endormie” wykuta została w 1909 roku w marmurze. Później Barncusi odwzorował dzieło w gipsie, a następnie stworzył edycję sześciu identycznych rzeźb odlanych w brązie. Ta wylicytowana 15 maja w nowojorskim Christie’s była dokładnie szóstą i ostatnią realizacją, pochodzącą z tej niewielkiej serii.

Cy Twombly, Leda and the Swan, 1968, źródło: Christie’s

Najbardziej wartościowym obiektem Christie’s, sprzedanym w ramach mającej miejsce 17 maja aukcji sztuki współczesnej, okazało się dzieło „Leda and the Swan” Cy’a Twombly’ego, artysty, który w 2016 roku znalazł się na 19 miejscu listy najdroższych twórców sztuk wizualnych. Popularność jego prac na licytacjach w 2017 roku wzmogła zakończona niedawno ogromna, retrospektywna wystawa malarza zorganizowana w paryskim Centre Pompidou. W ciągu kilku ostatnich lat ceny obrazów Twombly’ego dorównały kwotom ze sprzedaży dzieł tak znakomitych i uznanych twórców, jak Andy Warhol, Pablo Picasso, Claude Monet, Francis Bacon oraz Alberto Giacometti, nierzadko je nawet przewyższając.

Ostatnie aukcje są także świadectwem ciągłego wzrostu popularności chińskiej sztuki dawnej. 15 marca w nowojorskim Christie’s rysunek tuszem na papierze autorstwa żyjącego na przełomie XII i XIII wieku Chen Ronga, wylicytowany został za kwotę równą niemal 49 milionom dolarów, dzięki czemu w rankingu najdroższych prac 2017 roku chiński autor wyprzedził Pabla Picassa, Jean-Michela Basquiata oraz Petera Doiga.

fot. (góra) Gustav Klimt, Bauerngarten, 1907, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.