szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Retrospektywna wystawa twórczości Edwarda Krasińskiego w Amsterdamie

06.06.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

23 czerwca w Stedelijk Museum w Amsterdamie otwarta zostanie retrospektywna wystawa twórczości Edwarda Krasińskiego, jednego z najwybitniejszych twórców awangardowych nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie wschodniej. Ponad 50 prac artysty będzie można podziwiać w prestiżowej, holenderskiej instytucji do połowy października.

Edward Krasiński, Interwencje XVII, 1977

Po zakończonej w marcu bieżącego roku wystawie sztuki Edwarda Krasińskiego w Tate Liverpool, dzieła polskiego awangardzisty wyeksponowane zostaną w przestrzeni amsterdamskiego Stedelijk Museum. Na prezentację złoży się ponad 50 prac wybitnego twórcy, w tym obiekty podwieszone oraz rzeźby z kabli. Najobszerniejszą część pokazu stanowić będą oczywiście realizacje powstałe z użyciem niebieskiej taśmy klejącej – materiału stosowanego przez artystę od 1968 roku, za pomocą którego łączył on ze sobą przedmioty oraz przestrzenie.

Edward Krasiński, Interwencja 7, 1975,
źródło: Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Kuratorka amsterdamskiej wystawy, Leontine Coelewij, przyznaje, że w Holandii twórczość Edwarda Karsińskiego jest stosunkowo mało znana, ponieważ państwa Europy zachodniej nie miały w zasadzie dostępu do tego, co dzieje się w obrębie sztuki i kultury za żelazną kurtyną. Właściwie, jak twierdzi Coelewij, wówczas trudno było sobie wyobrazić, że w Polsce powstaje sztuka nowoczesna. Obecnie prace polskiego awangardzisty są na nowo odkrywana przez artystów i kuratorów młodego pokolenia, jednak w dalszym ciągu pozostają one mało znane szerszej publiczności. Twórczość Karsińskiego wydaje się doskonale korespondować z kolekcją dzieł Stedelijk Museum, która w ogromnym stopniu skupia się na nurtach minimalizmu i sztuki konceptualnej lat 60. i 70., znajdujących odzwierciedlenie w dziełach polskiego artysty.

Edward Krasiński urodził się w 1925 roku u Łucku, miejscowości leżącej obecnie na terenie Ukrainy. W latach 40. studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zaś w połowie lat 50. przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1964 roku wraz z grupą artystów i krytyków inspirujących się nurtami awangardowymi, założył Galerię Foksal. W czasach swojej twórczej działalności Krasiński miał na koncie wiele wystaw indywidualnych zarówno w Polsce, jak i za granicą, na przykład w Paryżu, Nowym Jorku i Tokio.

Monograficzny pokaz sztuki Krasińskiego prezentowany będzie w amsterdamskim Stedelijk Museum do 15 października.

fot. (góra) Edward Krasiński, Interwencje, 1982

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.