szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odnalezienie nieznanego dzieła Jerzego Nowosielskiego

07.06.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

Konserwatorzy zbiorów Muzeum Lubelskiego, podczas renowacji ikony Jerzego Nowosielskiego pt. „Chrystus Pantokrator”, znaleźli znajdujący się pod płótnem wizerunek św. Pawła autorstwa tego samego artysty. Odkryty po blisko 60 latach obraz, przetrwał w idealnym stanie.

Jerzy Nowosielski, Miasto u stóp gór (Pejzaż), 1963

Konserwatorzy kolekcji Muzeum Lubelskiego do renowacji wybrali „Chrystusa Pantokratora” autorstwa Jerzego Nowosielskiego, który oprócz tego, że znajdował się w bardzo złym stanie, posiadał także nierówną powierzchnię. Zastanawiający dla pracowników wydał się fakt, iż, podczas gdy wyjęta z ram ikona z jednej strony była pogięta i pofalowana, na odwrocie płótno pozostało gładkie i równe. Po zdjęciu obrazu z krosna okazało się, że pod „Chrystusem Pantokratorem” znajduje się inne dzieło Nowosielskiego ukazujące postać św. Pawła. Można stąd wysnuć wniosek, że objęte konserwacją płótno zostało namalowane bez krosien i napięte na istniejący już wizerunek św. Pawła. Liczne zagniecenia powstałe na powierzchni „Chrystusa Pantokratora” sugerują bowiem, że praca ta było wielokrotnie zwijana w rulon przy przewożeniu.

Płótno, które przez niemal 60 lat pozostawało ukryte pod ikoną „Chrystusa Pantokratora”, ze względu na fakt, iż przez wiele dekad nie oddziaływały na nie żadne czynniki zewnętrzne, pozostaje w idealnym stanie. Jak twierdzi dyrektor Muzeum KUL, Krzysztof Przylicki, obraz wyróżnia niezwykła intensywność kolorów, jak gdyby malarz dopiero co odszedł od sztalugi.

Sala Jerzego Nowosielskiego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

Do tej pory w zbiorach sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego znajdowały się trzy ikony Jerzego Nowosielskiego – „Przemienienie na górze Tabor”, „Chrystus Pantokrator” oraz „Matka Boża Orantka”. Uczelnia zgodziła się wypożyczyć Muzeum Lubelskiemu te niezwykle ważne dzieła, stanowiące swoiste wprowadzenie do kaplicy Trójcy Świętej, w zamian za konserwację jednego z nich. Trzy wspomniane obrazy – a także, jak się okazało, ukryty dotychczas wizerunek św. Pawła – zostały przekazane Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu  przez Nowowsielskiego na początku lat 60. XX wieku. Dedykowany do wykonania fresków dla kościoła akademickiego artysta, przywiózł ze sobą ikony, aby zaprezentować ówczesnym decydentom swoje umiejętności malarskie. Projekt fresków nigdy jednak nie został zrealizowany.

Odnalezione płótno Jerzego Nowosielskiego z wizerunkiem św. Pawła od 2 czerwca jest eksponowane w Muzeum Lubelskim.

fot. (góra) Freski Jerzego Nowosielskiego w cerkwi św. Jana Klimaka w Warszawie

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.