szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Ponad 50-tysięczna kolekcja sztuki Deutsche Banku wystawiona w nowym miejscu

09.06.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Deutsche Bank planuje w 2018 roku założyć nowe muzeum w Prinzessinnenpalais w centrum Berlina, co pozwoliłoby instytucji na ulokowanie w budynku o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych blisko 50 tysięcy dzieł sztuki z ich ogromnej kolekcji. Obecnie obiekty artystyczne należące do zbiorów banku eksponowane są w 900 rozmaitych miejscach wystawienniczych na całym świecie.

Gerhard Richter, Abstraktes Bild (809-2), 1994, źródło: Christie’s

Od 1997 roku kolekcja sztuki Deutsche Banku zajmuje przestrzenie berlińskiego budynku KunstHalle, który jest jednak znacznie mniejszy niż Prinzessinnenpalais, mający od 2018 roku gromadzić zbiory instytucji. W założeniu gmach KunstHalle, cieszący się dziś dużym prestiżem jako centrum artystyczne, ma zostać niejako zintegrowany z nowym forum sztuki. Od 2012 roku ośrodek współpracuje bowiem z Fundacją Guggenheima, natomiast organizując od 3 do 4 większych pokazów rocznie, traktowany jest jako miejsce artystycznych odkryć. Każdego roku Deutsche Bank przyznaje również nagrodę twórcy wizualnemu, którego sztuka eksponowana jest później w przestrzeniach KunstHalle.

Anish Kapoor, Tall Tree and the Eye, Muzeum Guggenheima w Bilbao

Według początkowych ustaleń, tylko jedna trzecia powierzchni ogromnego budynku Prinzessinnenpalais ma służyć jako miejsce prezentacji wystawy stałej i pokazów czasowych. Reszta gmachu będzie natomiast mieścić kawiarnię oraz przestrzenie do organizowania wykładów, debat czy koncertów.

Deutsche Bank prowadzi swój patronat nad sztuką już ponad 30 lat. W tym czasie instytucji udało się stworzyć jedną z największych korporacyjnych kolekcji obiektów artystycznych. Początkowo bank skupiał się przede wszystkim na gromadzeniu dzieł realizowanych na papierze. Z czasem jednak poszerzył on swoją kolekcjonerską koncepcję, urozmaicając swoje zbiory takimi obiektami, jak wielkoformatowe obrazy Gerharda Richtera czy instalacje Anisha Kapoora.

fot. (góra) Prinzessinnenpalais w Berlinie

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.