szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zmarł Andrzej Baturo – wybitny bielski artysta fotografik

09.06.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

W piątek rano, 9 czerwca 2017 roku w Bielsku-Białej zmarł Andrzej Baturo – wybitny artysta fotografik, działacz kultury, twórca i kurator Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej, dyrektor generalny międzynarodowego FotoArtFestivalu, ale przede wszystkim wspaniały, ciepły człowiek o wyjątkowym poczuciu humoru i niespożytej energii do tworzenia niebanalnych wydarzeń artystycznych.

Andrzej Baturo urodził się 16 maja w 1940 roku w Wilnie. Był fotografem, członkiem i działaczem Związku Polskich Artystów Fotografików, wydawcą, kuratorem Galerii Fotografii B&B, organizatorem polskich i międzynarodowych wydarzeń fotograficznych. Od 2005 roku wspólnie z żoną Inez Baturo tworzył i organizował FotoArtFestival – międzynarodowy przegląd wybitnej światowej fotografii, ściągający do Bielska-Białej tysiące miłośników sztuki fotograficznej.
Był znanym i ważnym polskim fotoreporterem, przedstawicielem tzw. czarnego reportażu, specjalizującym się w fotografii socjologicznej. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, wiceprzewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie, rzeczoznawcą Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii artystycznej, członkiem honorowym Businnes Centre Club. Był autorem wielu referatów na temat fotografii socjologicznej wygłaszanych na konferencjach fotograficznych i w panelach dyskusyjnych w kraju i zagranicą.

W 2005 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie Kultury „Ikar”; w 2007 roku Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych (obie nagrody wraz z żoną Inez); w 2009 roku otrzymał Brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”; w 2014 Złotą Honorową Odznakę „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”.

W 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej miała miejsce duża wystawa retrospektywna jego prac pt. „50 lat z fotografią” (8 marca – 6 kwietnia 2014), ukazująca półwiecze jego twórczości, począwszy od debiutu w 1962 roku. Rok później, w 2015 roku został wydany album fotografii o tym samym tytule.

Prace Andrzeja Batury zamieszczone są w m.in. w opracowaniach i antologiach: „Mistrzowie polskiego pejzażu”, „Antologia Fotografii Polskiej”, „Z kart fotografii polskiej”. Fotografie jego autorstwa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Andrzej Baturo był także autorem pocztówek, plakatów, kalendarzy oraz albumów autorskich: „Beskidy”, „Cieszyn” (wspólnie z żoną Inez) i albumów zbiorowych: „Góry Polskie”, „Bielsko-Biała”, „Mistrzowie krajobrazu”. Album „Beskidy” otrzymał prestiżowa nagrodę „Bursztynowa Księga” podczas Spotkań Wydawców Dobrej Książki, Gdańsk (1995) oraz nagrodę za Najpiękniejszą Książkę Roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1995).

Andrzej Baturo 16 maja 2017 roku skończył 77 lat.

Informacje o pogrzebie artysty zostaną podane w najbliższych dniach.

 

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.