szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Ogromna kolekcja Rockefellera idzie pod młotek

14.06.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Wiosną 2018 roku, na jednej z licytacji nowojorskiego oddziału Christie’s, wystawione zostaną obiekty z prywatnej kolekcji słynnego amerykańskiego przedsiębiorcy, zwanego „królem nafty” Davida Rockefellera oraz jego żony, Peggy. Dochód z aukcji podzielony zostanie pomiędzy kilkanaście stowarzyszeń oraz organizacji non-profit, które para wspierała przez całe swoje życie.

Licytacja zbiorów Rockefellerów już teraz zapowiadana jest jako „aukcja stulecia”, natomiast Marc Porter z Sotheby’s twierdzi, że będzie to jak dotąd największe w historii tego typu przedsięwzięcie charytatywne. Licytacja odbędzie się w nowojorskim Rockefeller Center. Ze względu na fakt, iż kolekcja małżeństwa wyceniana jest na ogromne kwoty, eksperci nie wykluczają, że zapowiadana na 2018 rok aukcja może przynieść jeden z najwyższych łącznych rezultatów sprzedażowych w ogóle.

Mark Rothko, White Center (Yellow, Pink and Lavender on Rose), 1950

Na licytację trafi około 2 tysięcy rozmaitych obiektów, począwszy od malarstwa impresjonistycznego i postimpresjonistycznego, poprzez meble, ceramikę i porcelanę, na pracach współczesnych amerykańskich twórców kończąc. Pierwotne szacunki ekspertów mówią, iż aukcja może przynieść dochód wysokości nawet 700 milionów dolarów.

Licytacja ta jest o tyle ważna, iż Rockefeller niemal nigdy nie oferował dzieł ze swojej kolekcji na aukcjach. Wyjątek stanowi wystawione w 2007 roku w nowojorskim Sotheby’s dzieło Marka Rothko „White Center (Yellow, Pink, and Lavender on Rose)” z 1950 roku, które sprzedane zostało za 72,84 miliony dolarów. Kolekcjoner kupił je wcześniej jedynie za 10 tysięcy dolarów.

30 obrazów z kolekcji małżeństwa David Rockefeller przed śmiercią obiecał przekazać takim instytucjom, jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz National Gallery w Waszyngtonie.

Christie’s wciąż nie ujawniła informacji, które dzieła ze zbiorów Rockefellerów pojawią się na aukcji w 2018 roku.

fot. (góra) Eleanor Roosevelt z Davidem Rockefellerem, Trygveem Liem oraz Thomasem J. Watsonem, 1953

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.