szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Obraz Jacksona Pollocka odkryty w garażu w Arizonie

19.06.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Specjaliści z domu aukcyjnego J. Levine Auction & Appraisal w Scottsdale w Arizonie, oglądając w garażu miejscowego emeryta cenny plakat, odkryli datowane na 1945-1949 rok dzieło Jacksona Pollocka. Estymowany na 10-15 milionów dolarów obraz namalowany techniką gwaszu, trafi na aukcję 20 czerwca.

Jackson Pollock, Untitled Gouache, ok. 1945-1949, źródło: J. Levine Auction & Appraisal

Przedstawiciele domu aukcyjnego J. Levine Auction & Appraisal zostali wezwani do domu lokalnego emeryta, aby obejrzeć pochodzący z 1992 roku plakat amerykańskiego klubu koszykarskiego Los Angeles Lakers, sygnowany podpisami jego członków. Znaleźli oni jednak coś znacznie ciekawszego – zrealizowaną techniką gwaszu zaginioną pracę legendy ekspresjonizmu abstrakcyjnego, Jacksona Pollocka.

Co dzieło amerykańskiego malarza mogło robić w Arizonie? Jak się okazało, właściciel domu odziedziczył po mieszkającej w Nowym Jorku siostrze, Jenifer Gordon Cosgriff, przyjaciółce krytyka Clementa Greenberga oraz artystki Hazel Guggenheim McKinley, pokaźną kolekcję sztuki. Cosgriff obracała się więc w podobnych kręgach artystycznych, co Jackson Pollock. Josh Levine, dyrektor domu aukcyjnego, spędził 18 miesięcy na próbach ustalenia w jaki sposób siostra właściciela domu nabyła dzieło ekspresjonisty. Okazało się, że Cosgriff niejednokrotnie uczestniczyła w wystawach Pollocka, gdzie mogła z łatwością nabyć jedną z jego prac. Tezę, będącą efektem długich poszukiwań Levine’a, potwierdziła również dawna przyjaciółka Cosgriff, australijska artystka Barbara McKay, która mieszkała w tym czasie w Nowym Jorku. Przyznała ona, że Cosgriff posiadała w swojej kolekcji dzieło Pollocka i że jest ona przekonana o autentyczności obrazu.

Jackson Pollock, Number 28, 1951, źródło: Christie’s

Praca przebadana została przez Petera Paula Biro, kanadyjskiego eksperta do badania autentyczności dzieł sztuki. Materiały malarskie użyte w odnalezionym obrazie określił on jako tożsame z tymi, które w swoich gwaszowych kompozycjach stosował Pollock. Biro znany jest z uwierzytelnienia za pomocą analizy linii papilarnych innej realizacji amerykańskiego artysty, która została zakupiona przez Teri Horton za 5 dolarów w sklepie z artykułami używanymi. Przypadek ten stał się przyczynkiem do nakręcenia w 2006 roku filmu pt. „Who the F..k Is Jackson Pollock?” w reżyserii Harry’ego Mosesa. Podobnie jak Horton, brat Cosgriff w chwili odkrycia dzieła przez pracowników J. Levine Auction & Appraisal, również nie miał pojęcia kim był Jackson Pollock.

Biro pozostaje jednak bardzo ostrożny w przypisywaniu odnalezionej pracy autorstwa Pollocka. Jak sam mówi, nie uwierzytelnił on obrazu, a jedynie potwierdził, iż nie znalazł w nim nic, co mogłoby zaprzeczyć autentyczności płótna.

Dzieło datowane jest na około 1945-1949 rok. Nosi ono obecnie pewne znaki uszkodzenia spowodowane dymem papierosowym, a także przebarwienia. Obraz wymaga konserwacji, która może wynieść nawet 50 tysięcy dolarów.

Jackson Pollock, Number 17 A, 1948

Richard Polsky specjalizujący się w identyfikowaniu dzieł Andy’ego Warhola, Jean-Michela Basquiata oraz Keitha Haringa, przyznał, że jeśli chodzi o prace Pollocka, spotkał się on już z rozmaitymi historiami. Wspomniał przy tej okazji przypadek Allana Stone’a, który znalazł obraz amerykańskiego malarza na wysypisku śmieci w Hamptons. Na odwrocie pracy widniało ręcznie pisane ogłoszenie dotyczące sprzedaży domu. Stone, ekspert w dziedzinie ekspresjonizmu abstrakcyjnego, kupił dzieło, a następnie sprzedał je z ogromnym zyskiem.

Świeżo odkryty obraz trafi na aukcję domu J. Levine Auction & Appraisal 20 czerwca bieżącego roku. Jego estymacja wynosi od 10 do 15 milionów dolarów. Dla porównania, plakat Los Angeles Lakers odnaleziony w garażu emeryta z Arizony wyceniony został zaledwie na 300 dolarów.

fot. (góra) Jackson Pollock, Untitled Gouache (fragment), ok. 1945-1949, źródło:  J. Levine Auction & Appraisal

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Obraz Jacksona Pollocka odkryty w garażu w Arizonie”

  1. Jakub

    W tekście znajduje się błąd. Terri Horton to kobieta, a nie mężczyzna.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.