szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Handlarz sztuki związany z Sotheby’s skazany na 25 lat pozbawienia wolności

20.06.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Timothy Sammons, który, zanim założył własną działalność w Mayfair, ekskluzywnej części Londynu, był dyrektorem oddziału sztuki chińskiej Sotheby’s, stał się centrum głośnego skandalu. Oskarżonemu o oszustwa finansowe, które opiewają na sumy nawet kilku milionów funtów i obejmują wielkie nazwiska sztuki, grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności oraz ekstradycja do Stanów Zjednoczonych.

Skandal wokół działalności Timothy’ego Sammonsa wybuchł latem 2015 roku. Wówczas handlarz sztuki oskarżony został o to, iż po dokonaniu sprzedaży dzieł w imieniu swoich klientów nie zwrócił im uzyskanych pieniędzy, a także, że sprzedał obrazy bez wyrażenia na to zgody właścicieli. Oficjalne skargi przeciwko działalności Sammonsa złożone zostały głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie obowiązywała opłata ekstradycyjna.

Oszustwa popełnione przez Sammonsa, które szacuje się nawet na sumę nawet 8 milionów funtów, dotyczą tak cenionych nazwisk historii sztuki, jak Pablo Picasso, Marc Chagall, Vincent van Gogh czy René Magritte.

Timothy Sammons tłumaczył zarzuty o nieprzekazaniu swoim klientom pieniędzy ze sprzedaży dzieł tym, iż transakcje na rynku sztuki przebiegają bardzo powoli, twierdząc jednocześnie, że ich właściciele powinni poczekać na realizację umowy z nowymi nabywcami. Wśród oszukanych przez handlarza znalazł się między innymi kolekcjoner Houston A. Cummings.

Od momentu ujawnienia skandalu dwie firmy Sammonsa, zlokalizowane w Nowym Jorku i Londynie, zostały zamknięte. Oskarżony natomiast w styczniu bieżącego roku ogłosił bankructwo.

fot. (góra) Vincent van Gogh, Krowy na łące, 1883

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Handlarz sztuki związany z Sotheby’s skazany na 25 lat pozbawienia wolności”

  1. gość1

    to w końcu „skazany” jak piszecie Państwo w tytule, czy po prostu „grozi mu” 25 lat ?

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.