szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcyjny rekord Kandinsky’ego dwukrotnie pobity

26.06.2017

Aktualności, Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

22 czerwca w czwartek w londyńskim oddziale Sotheby’s odbyła się aukcja sztuki nowoczesnej i impresjonistycznej, zakończona imponującym łącznym wynikiem 149 milionów funtów. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem wieczoru okazało się jednak dwukrotne pobicie w ciągu jednej godziny dotychczasowego aukcyjnego rekordu rosyjskiego malarza, grafika i teoretyka sztuki, Wassily’ego Kandinsky’ego. 

Wassily Kandinsky, Bild mit weissen Linien, 1913, źródło: Sotheby’s

Podczas czwartkowej aukcji sztuki nowoczesnej i impresjonistycznej, londyński dom Sotheby’s zaproponował 58 obiektów, w tym 36 niewielkich prac na papierze, odpowiadających swoimi rozmiarami reprodukcjom w katalogu aukcyjnym. Z tej kategorii najdroższym obiektem okazała się realizacja dawnego, flamandzkiego mistrza, Ambrosiusa Bosschaerta, nabyta przez azjatyckiego kolekcjonera za 3 miliony funtów oraz grafika Eda Ruscha, wylicytowana za 1,6 miliona funtów. Całościowa kwota z czwartkowej sprzedaży wyniosła 149 milionów funtów (187,7 milionów dolarów), mieszcząc się tym samym w szacowanym na sumę od 130 do 170,5 milionów funtów wyniku sprzedażowym.

Po raz pierwszy cenowy rekord za sprzedaż dzieła Kandinsky’ego został pobity fowistycznym pejzażem z 1909 roku pt. „Murnau – Landschaft mit Grünem Haus”, który wylicytowany został za niemal 21 milionów funtów (26 milionów dolarów). Praca pochodząca ze szwajcarskiej kolekcji Wernera i Gabrielle Merzbacherów wzbudziła zainteresowanie wielu telefonicznych oferentów. Zważywszy na fakt, iż datowane na wczesne lata artystycznej działalności Rosjanina dzieła utrzymane w podobnym, figuratywnym stylu, generują kwoty wahające się od kilku do kilkunastu milionów dolarów, suma 21 milionów funtów stanowi naprawdę imponujący wynik.

Wassily Kandinsky, Rigide et courbé, 1935, źródło: Christie’s

Nowy rekord Kandinsky’ego utrzymał się jednak przez niezwykle krótki czas, bo już po wylicytowaniu kilku kolejnych obiektów, abstrakcyjne płótno autora z 1913 roku, zatytułowane „Bild mit weissen Linien”, uzyskało kwotę ponad 33 milionów funtów (41,6 milionów dolarów). Obraz do 1974 roku, kiedy to londyński kolekcjoner, William Hack, kupił go od moskiewskiej Państwowej Galerii Tretiakowskiej, znajdował się w Rosji. Na czwartkową aukcję Sotheby’s został wystawiony przez potomków Hacka. Praca „Bild mit weissen Linien” trafiła ostatecznie do niemieckiego kolekcjonera reprezentowanego przez doradcę artystycznego, Hugo Nathana. Transakcja ta okazała się najdroższą sprzedażą czwartkowego wieczoru.

Poprzedni rekord aukcyjny za sprzedaż pracy Kandinsky’ego padł w listopadzie 2016 roku w nowojorskim Christie’s, kiedy to pochodzący z 1935 roku abstrakcyjny obraz „Rigide et courbé” wylicytowany został za sumę 23,2 milionów dolarów.

Joan Miró, Femme et Oiseaux, 1940, źródło: Sotheby’s

Drugą najdroższą pracą wieczoru okazała się wykonana techniką gwaszu i oleju na papierze praca Joana Miró z 1940 roku, pochodząca z rozchwytywanej serii artysty pt. „Constellation”. Realizacja „Femme et Oiseaux” osiągnęła ostateczną kwotę 24,6 milionów funtów (31 milionów dolarów). Dzieło to po raz ostatni pojawiło się na aukcji w 1984 roku, uzyskując cenę równą 407 tysięcy funtów.

Kolejnym rekordem cenowym, ustanowionym podczas czwartkowej aukcji, okazała się sprzedaż pointylistycznego pejzażu Théo van Rysselberghe’a za prawie 8,5 milionów funtów (10,7 milionów dolarów). Obraz z 1892 roku po raz ostatni licytowany był w 2002 roku, kiedy to osiągnął kwotę 2,6 milionów dolarów, co było wówczas sprzedażowym rekordem belgijskiego malarza.

fot. (góra) Wassily Kandinsky, Murnau – Landschaft mit grunem Haus, 1909, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.