szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowe przypuszczenia w sprawie tożsamości Banksy’ego

27.06.2017

Aktualności, Ciekawostki

Przypuszczenia o tym, iż za słynnym streetartowym twórcą, znanym jako Banksy, stoi wokalista angielskiego zespołu trip-hopowego, Massive Attack, Robert Del Naja, pojawiły się już we wrześniu ubiegłego roku. Podejrzenia o słuszności tej teorii w miłośnikach sztuki grafficiarza z Bristolu wzmogła ostatnia wypowiedź Goldiego, brytyjskiego producenta i DJ’a. 

Banksy, Shop Until You Drop

W mającej miejsce 20 czerwca internetowej audycji radiowej, prowadzonej przez rapera Scroobiousa Pipa, DJ Goldie wypowiedział się o komercjalizacji graffiti, stwierdzając, że dziś wystarczy umieścić na koszulce wydruk litery podpisanej „Banksy”, aby móc szybko sprzedać produkt. Po chwili, postanawiając uściślić, że bardzo szanuje on Banksy’ego oraz jego twórczość, muzyk użył imienia artysty – Rob – co, zdaniem niektórych, jednoznacznie poparło głośną w 2016 roku teorię wysuniętą przez Craiga Williamsa.

Szkocki dziennikarz i bloger we wrześniu zeszłego roku dowodził, iż Banksy to Robert Del Naja, wokalista Massive Attack. Wskazywał przy tym na zbieżność miejsc pojawiania się nowych prac streetartowego artysty z trasą koncertową zespołu. Massive Attack był też jedną z gwiazd zaproszoną na otwarcie, zaaranżowanego przez artystę „przygnębiającego parku rozrywki”, Dismaland w Wielkiej Brytanii. Za teorią Craiga Williamsa może przemawiać również fakt, iż Del Naja w latach 80. również związany był ze sceną graffiti. Dziennikarz dopuszcza również możliwość, jakoby Banksy był kolektywem, za którym w rzeczywistości stoi wielu twórców, wśród których znajduje się również Del Naja.

Banksy, Lovers

Wokalista Massive Attack niejednokrotnie jednak zaprzeczał przypuszczeniom szkockiego dziennikarza, przyznając jednocześnie, że prywatnie przyjaźni się z Banksym od lat.

Teoria o tym, że pod pseudonimem słynnego streetartowca ukrywa się Del Naja, nie jest jednak jedyna. W 2008 roku jeden z brytyjskich tabloidów przeprowadził dziennikarskie śledztwo, które miało wykazać, iż Banksy to tak naprawdę Robin Gunningham, pochodzący – tak samo, jak wokalista Massive Attack – z Bristolu, którego imię, podobnie, jak „Robert”, również zdrabnia się jako „Rob”. Tezę tę w 2016 roku poparło badanie przeprowadzone przez naukowców z Queen Mary University w Londynie.

fot. (góra) Banksy, Sweep at Hoxton

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.