szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rusza inicjatywa digitalizacji rzeźb Wielkiej Brytanii

28.06.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Rusza inicjatywa, polegająca na digitalizacji do 2020 roku wszystkich znajdujących się w zbiorach państwowych Wielkiej Brytanii rzeźb. Celem przedsięwzięcia jest utworzenie internetowego katalogu rzeźby narodowej.

Ogłoszona przez Wielką Brytanię 3-letnia inicjatywa obejmie 170 tysięcy obiektów z kolekcji publicznych instytucji sztuki, parków i placów publicznych. Zdigitalizowane prace znajdą się na stronie internetowej Art UK, której właścicielem jest Public Catalogue Foundation, organizacja od 2002 roku zajmująca się cyfryzacją i upowszechnianiem artystycznych zbiorów kraju.

Wszystkie obiekty zostaną zarejestrowane na filmie, oraz w większości sfotografowane, także w formacie 3D.

Rzeźby z kolekcji Wielkiej Brytanii pochodzą z całego świata i tworzą jeden z największych tego typu zbiorów. Pochodzą one z różnych okresów, zarówno sprzed tysięcy lat, jak i z ostatniej dekady.  Jednakże, jak podają pomysłodawcy inicjatywy, duża ich część nie jest pokazywana publiczności, a także w odpowiedni sposób dokumentowana.

W projekcie, który ma na celu digitalizację obiektów rzeźbiarskich Wielkiej Brytanii, udział wezmą: Stowarzyszenie Zbytków i Rzeźby Publicznej, Culture Street, Factum Foundation, Królewskie Towarzystwo Rzeźbiarzy Brytyjskich, Królewskie Towarzystwo Fotograficzne, Vocal Eyes, a także BBC.

Proces cyfryzacji ruszy już jesienią bieżącego roku, zaś pierwsze zdigitalizowane rzeźby dostępne będą dla widzów na początku 2018 roku.

fot. (góra) Brian Fell, All Hands, Custom House Street, Cardiff

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.