szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Ekshumacja zwłok Salvadora Dalego

29.06.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Po prowadzonym przez 2 lata procesie, sąd madrycki podjął decyzję o ekshumacji zwłok czołowego przedstawiciela surrealizmu, Salvadora Dalego. Z pozwem o zbadanie DNA artysty wystąpiła pochodząca z Gerony w Katalonii medium, której matka pracowała niegdyś w charakterze pomocy domowej u katalońskiego twórcy. 

Salvador Dali, Płonąca żyrafa

Salvador Dali, Płonąca żyrafa

Sprawa rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy to hiszpańska astrolożka i tarocistka, twierdząc, że jest córką Dalego, postanowiła złożyć pozew do madryckiego sądu w celu uzyskania możliwości ekshumacji zwłok artysty. Badania DNA miałyby potwierdzić ojcostwo malarza wobec kobiety. Jeśli tak by się stało, mogłaby ona żądać znacznej części majątku słynnego twórcy.

Choć sąd w Madrycie oficjalnie nie ujawnił tożsamości kobiety, w Hiszpanii powszechnie wiadomo, że chodzi o urodzoną w 1956 roku Pilar Abel, której matka – pomoc domowa Dalego – w 1955 roku żyła z nim najprawdopodobniej w nieformalnym związku. Zgodnie ze słowami kobiety, jej matka wielokrotnie powtarzała, że Dali był jej ojcem.

Wydany 20 czerwca pozew madryckiego sądu potwierdzający możliwość ekshumacji zwłok katalońskiego malarza, spoczywających zgodnie z jego życzeniem w Teatre-Museu Dali w Figueres, może zostać zrealizowany już w lipcu bieżącego roku. Fundacja artysty zamierza jednak odwołać się od tej decyzji. Rzeczniczka prasowa organizacji potwierdziła już, że wraz z Prokuraturą Generalną przygotowuje ona odwołanie od ekshumacji, które ma zostać złożone w najbliższych dniach.

Salvador Dali, Portrait de Paul Eluard, źródło: Sotheby’s

Pilar Abel dekadę temu przeprowadzała już raz testy, mające potwierdzić przypuszczenie, że Dali jest jej ojcem. Do badań użyto wówczas włosów i skóry z pośmiertnej maski artysty. Wyniki okazały się jednak niejednoznaczne.

Również znawcy twórczości i życia Dalego są sceptycznie nastawieni do teorii, jakoby artysta był ojcem Abel. Nicolas Deschaerns, który wraz ze swoim ojcem, byłym sekretarzem twórcy, opublikował wiele badań i opracowań, dotyczących katalońskiego malarza, w 2008 roku stwierdził, że nie ma żadnego pokrewieństwa pomiędzy Abel a Dalim.

Jeżeli jednak przypuszczenia kobiety potwierdzą się, będzie miała ona prawo do jednej czwartej całego majątku artysty, który szacowany jest na około 300 milionów euro.

fot. (góra) Salvador Dali

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.