szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Najdroższy obraz w historii sprzedany jednak za mniej niż 300 milionów dolarów?

04.07.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Proces w Sądzie Najwyższym Wielkiej Brytanii odsłonił nieznane wcześniej informacje dotyczące dokonanej w 2014 roku prywatnej sprzedaży obrazu Paula Gauguina pt. „Nafea Faa Ipoipo (Kiedy mnie poślubisz?)” królewskiej rodzinie katarskiej. Zgodnie z nimi, za nabyte rzekomo za 300 milionów dolarów dzieło zapłacono prawdopodobnie 210 milionów dolarów, czyli o 90 milionów dolarów niższą od pierwotnie podanej kwotę.

Paul Gauguin, Nafea Faa Ipoipo (Kiedy mnie poślubisz?), 1982

Proces wszczęty został z inicjatywy Simona de Pury’ego, nazywanego także „Mickiem Jaggerem” aukcyjnego świata sztuki. Wraz ze swoją żoną, Michaelą, zażądał on 10 milionów dolarów prowizji jako opłaty za pomoc w negocjowaniu sprzedaży w ramach „porozumienia dżentelmeńskiego”.

Zgodnie z informacjami upublicznionymi 29 czerwca bieżącego roku przez „The Times”, do sprzedaży obrazu Gauguina za 210 milionów dolarów doszło po serii spotkań pomiędzy de Purym a Guy’em Bennettem, byłym dyrektorem departamentu sztuki impresjonistycznej Christie’s, który obecnie pracuje dla emira Kataru jako dyrektor jego kolekcji.

Po raz pierwszy w sprawie przedstawiającego dwie siedzące Tahitanki studium Gauguina spotkali się oni podobno już w 2012 roku. Wówczas obraz od ponad 100 lat należał do rodzinnej kolekcji Rudolfa Straechelina, byłego dyrektora Sotheby’s oraz przyjaciela de Pury’ego z czasów dzieciństwa. Zgodnie ze słowami „The Times”, de Pury odnowił kontakt z Staechelinem, aby móc oszacować jego zainteresowanie sprzedażą dzieła Gauguina. Obecny właściciel zgodził się sprzedać obraz nie za mniej niż 250 milionów dolarów. Wówczas rozmowy na temat transakcji zostały zawieszone. Wznowiono je dopiero w 2014 roku.

Jak twierdzi sam Straechelin, de Pury namówił go do rozmowy twierdząc, iż katarska rodzina królewska gotowa jest nabyć obraz za 230 milionów dolarów, co od początku było nieprawdą, ponieważ de Pury świadomy był, że jest ona może zapłacić ona 210 milionów dolarów. Adwokat Staechelina, John Wardell, orzekł, iż nastąpiło tutaj wyraźne naruszenie prawa powierniczego, a wszystkie roszczenia do otrzymania prowizji przez de Pury’ego, jeżeli takowe istniały,  zostały jednoznacznie przekreślone.

De Pury twierdzi z kolei, że przedstawił on Bennettowi propozycję sprzedaży dzieła Gauguina za kwotę 230 milionów dolarów, jednakże zapatrywania katarskiej rodziny królewskiej na jego cenę wciąż się zmieniały. Ostatecznie zaproponowała ona sumę 210 milionów dolarów.  De Pury mówi również, że 10 milionów dolarów, które miało stanowić prowizję dla niego jako pośrednika, nie zostało co prawda w ogóle sformalizowane, ale to standardowa praktyka stosowana w obrębie świata sztuki.

Staechelin podał do informacji z kolei, że de Pury dręczył go, aby ten sprzedał dzieło katarskiej rodzinie. De Pury odrzucił zarzut, mówiąc, że nigdy nikogo nie prześladował.

fot. (góra) Paul Gauguin, Nafea Faa Ipoipo (Kiedy mnie poślubisz?) (fragment),, 1982

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.