szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Trwają zgłoszenia do 9 edycji Celeste Prize. Termin: 18 lipca

05.07.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Trwają zgłoszenia do Celeste Prize, międzynarodowej nagrody sztuki współczesnej, nadawanej co roku sześciu najlepszym artystom w swojej dziedzinie. Jeszcze do 18 lipca można zgłosić swoją kandydaturę. Konkurs otwarty jest dla wszystkich artystów, bez względu na wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie wystawiennicze. W tegorocznej, dziewiątej edycji artyści mają możliwość zdobycia nagrody o łącznej wartości 23 tysięcy euro.

Jury, składające się z kuratorów i pracowników europejskich galerii, wyłoni finalistów w sześciu kategoriach. Cztery z nich to kolejno: malarstwo i rysunek, rzeźba, instalacja i performans, fotografia i grafika, video-art i animacja. Organizatorzy nie narzucają pracom tematu, będzie on natomiast podlegał ocenie na równi z techniką wykonania oraz zgodnością ze współczesną estetyką.  Formuła konkursu uwzględnia prace nieprzedstawiające, figuratywne, konceptualne i performatywne. Uczestnicy konkursu będą rywalizować również w dwóch dodatkowych kategoriach, których selekcję przeprowadzi tegoroczna przewodnicząca jury – Fatoş Üstek.  Pierwsza z nich, Super-Young Prize, przeznaczona jest dla artystów poniżej 26 roku życia. Druga ma zgromadzić projekty zaangażowane społecznie, politycznie i gospodarczo. Projekty, w odróżnieniu od pozostałych kategorii, mogą zawierać do 10 obiektów wykonanych za pomocą różnych mediów. Zwycięzcy konkursu wyłonieni zostaną spośród 53 finalistów poprzez wewnętrzne głosowanie uczestników.

Markus Hoffmann, Zirkon Kompass, nagroda 2016 w kategorii: instalacja, rzeźba, performans, źródło: Celeste Prize

Wszyscy artyści biorący udział w konkursie zdobywają możliwość wystawienia swoich prac w 12 partnerskich galeriach sztuki, a także aktywną promocję na portalu i w mediach społecznościowych Celeste Network. Finaliści będą uczestniczyć w wystawie prac w centrum Londynu podczas targów sztuki Frieze Week, zyskają szansę zdobycia cennych kontaktów, a ich prace zostaną opublikowane w katalogu wystawy. Dzięki temu mają również możliwość zainteresowania swoją twórczością międzynarodową prasę. Zwycięzcy oprócz gratyfikacji pieniężnej oraz benefitów przysługujących wszystkim finalistom zostaną objęci specjalnym programem promocji, uwzględniającym m.in. publikację wywiadu oraz konto Premium w Celeste Network. Udział w konkursie jest płatny, a cena waha się w zależności od wyboru kategorii między 30 a 90 euro.

Organizatorem Celeste Prize jest Celeste Network, powstała w 2007 roku z inicjatywy Stevena Musica międzynarodowa społeczność integrująca artystów współczesnych z całego świata. Twórcy mogą prezentować swoje dzieła na bezpłatnej platformie liczącej obecnie ponad 75 tysięcy członków. Celeste Network codziennie odwiedza 8 tysięcy miłośników sztuki, którzy mają okazję zapoznać się z portfolio ulubionych artystów, ich blogami czy aktualnościami na ich temat.

Członkami tegorocznego jury są:

 • Fatoş Üstek,przewodnicząca jury, niezależna kuratorka i pisarka,
 • George Clark, niezależny kurator, reżyser,
 • Övül O. Durmusoglu, niezależny kurator,
 • Rózsa Zita Farkas, galeria Arcadia Missa, Londyn,
 • Attilia Fattori Franchini, niezależny kurator,
 • Anna Gritz, Kunst Werke, Berlin,
 • Nav Haq, muzeum M HKA, Antwerpia,
 • Harriet Loffler, muzeum Norwich Castle,
 • Louise O’Kelly, Block Universe,
 • Ilaria Puri Purini, Contemporary Art Society,
 • Filipa Ramos, portal Art Agenda, Vdrome,
 • Emiliano Valdés, Museum of Modern Art, Medellin,
 • Ben Vickers, Serpentine Gallery, Londyn.

Lista wybranych przez jury finalistów zostanie ogłoszona 25 września. Wystawa 53 artystów połączona z wręczeniem nagród zwycięzcom odbędzie się w terminie 6-8 października w Londynie. Więcej informacji wraz z formularzem zgłoszeniowym na stronie organizatora.

 

fot. (góra) Flavia Pitis, All Sides of Balance, nagroda 2016 w kategorii malarstwo, źródło: Celeste Prize

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.