szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Otwarcie w Paryżu muzeum kolekcji Françoisa Pinaulta już na początku 2019 roku

07.07.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

W kwietniu bieżącego roku François Pinault oficjalnie ogłosił otwarcie muzeum w paryskim Bourse du Commerce, usytuowanym w samym sercu miasta budynku dawnej giełdy towarowej. Instytucja, która skupi obiekty z zakresu sztuki współczesnej z kolekcji francuskiego biznesmena, rozpocznie swoją działalność na początku 2019 roku. Miasto wyraziło zgodę na wykorzystywanie gmachu w celach muzealnych przez najbliższe 50 lat.  

Bourse de Commerce w Paryżu

W tym tygodniu francuski biznesmen ujawnił swoje plany związane z otwarciem instytucji, gdzie zaprezentuje on część ze swojej potężnej kolekcji sztuki współczesnej. W kwietniu 2016 roku  François Pinault ogłosił, że architekt Tadao Ando, współpracujący z nim przy projekcie, zakupionej w 2005 roku galerii sztuki współczesnej Punta della Dogana w Wenecji, wraz z Pierre’em Antoine-Gatierem, Lucie Niney oraz Thibaultem Marca’em, będzie odpowiedzialny za design instytucji oraz rozmieszczenie w jej obrębie obiektów ze zbioru Francuza. Podczas konferencji prasowej architekci ujawnili rezultaty swojej rocznej pracy nad tym historycznym budynkiem, umiejscowionym w samym sercu Paryża. Jak twierdzą, nadanie nowego przeznaczenia oraz drugiego życia budynkowi projektu Henriego Blondela wzniesionemu w 1886 roku, okazało się sporym wyzwaniem. Tadao Ando wyjaśnił, że pracę przy zaadaptowaniu gmachu do nowej roli oparto przede wszystkim na jego okrągłym kształcie, dzięki czemu zainstalowano w jego obrębie wzmacniający, betonowy cylinder o średnicy 30 metrów i wysokości 9,3 metrów. To z kolei pozwoliło uzyskać efekt skąpanej w świetle słonecznym wpadającym przez szklany dach, przestrzeni centralnej.

Nacisk położony został również na ścisłe przestrzeganie pierwotnych założeń architektonicznych budynku. Dlatego też architekci pracować będą nad restauracją kopuły, kolumny, schodów, fasady, ram drzwi i okien, a także mozaiki podłogowej. W planach jest także przywrócenie XIX-wiecznych lamp, które zostały usunięte. Przywiązanie architektów do oryginalnych elementów gmachu wynika z faktu, iż jest to budynek o znaczeniu historycznym. Na przykład jego kopuła stanowi pierwsze w historii, zbudowane z żelaza, tego typu sklepienie. Jak przyznaje Tadao Ando, swoją pracę nad obiektem postrzega on w kategoriach „tworzenia pomostu pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością”.

Punta della Dogana w Wenecji

Przestrzenie wystawiennicze w paryskim Bourse du Commerce zajmować będą trzy kondygnacje. Oprócz sal ekspozycyjnych w budynku zaaranżowana zostanie także restauracja, pomieszczenia audytoryjne i biurowe. Całość obejmie około 7700 metrów kwadratowych, z czego 3000 wykorzystane zostanie do prezentacji kolekcji Pinaulta.

Nowa instytucja muzealnicza ma zostać otwarta na początku 2019 roku. Koszt prac nad budynkiem szacowany jest na około 108 milionów euro i zostanie on w pełni pokryty przez rodzinę Pinaulta, która nie chciała skorzystać z dofinansowań oferowanych przez państwo fundacji biznesmena.

Program kulturalny instytucji wciąż jeszcze pozostaje nieznany. Jedyne, co dziś wiadomo, to to, że, podobnie jak wenecka galeria sztuki Pinaulta, również paryskie Bourse du Commerce mieścić będzie wyłącznie kolekcję sztuki współczesnej. W 2016 roku, w jednej z wypowiedzi, francuski biznesmen wspomniał o chęci realizacji za pośrednictwem nowej placówki programu multidyscyplinarnego.

fot. (góra) Bourse de Commerce w Paryżu

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.