szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Niemal wszystkie przebadane obiekty Mexican Museum w San Francisco to falsyfikaty

13.07.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Raport sporządzony przez komisję Mexican Museum w San Francisco stwierdził, że niemal wszystkie artefakty pochodzące z prehiszpańskiej kolekcji instytucji są  nieautentyczne.

Zaledwie w przypadku 83 spośród 2 tysięcy zbadanych już obiektów znajdujących się w Mexican Museum w San Francisco, ich autentyczność została jednoznacznie potwierdzona przez instytucję. 1917 innych artefaktów, obejmujących figurki, miski, różnego rodzaju wazy czy biżuterię, zakwalifikowanych zostało przez niezależny zespół kuratorów muzealnych z Meksyku do kategorii obiektów sfałszowanych, mające pełnić jedynie funkcję dekoracyjną.

Dyrektor komisji, Andrew Kluger, przyznał, że jest bardzo zaskoczony obecnością w kolekcji instytucji tak ogromnej liczby nieautentycznych obiektów, gdyż, jak mówi, spodziewał się, że w jej zbiorach znajdzie się dużo więcej realizacji o wysokiej wartości muzealnej. Ponieważ artefakty posiadające wyłącznie znaczenie „dekoracyjne” nie mogą być eksponowane na wystawach Mexican Museum, zostaną one przekazane szkołom lub mniejszym instytucjom kultury i sztuki.

Raport obejmujący 14 stron zatwierdzony został w czerwcu bieżącego roku przez Eduardo Peréza de Heredia Puente, specjalistę pracującego w Narodowym Instytucie Antropologii i Historii Meksyku. Powstanie tego typu dokumentu było wymogiem nałożonym na Muzeum Meksyku przez  Smithsonian Instytution, która w 2012 roku uznała placówkę za jeden ze swoich oddziałów. Zbadania zbiorów pod kątem autentyczności obiektów kosztowało instytucję 80 tysięcy dolarów.

Odwołując się do słów Klugera, wiele spośród artefaktów, które okazało się falsyfikatami mogło zostać przekazanych muzeum we wczesnych latach jego działalności, kiedy przyjmowane darowizny nie wymagały uwierzytelnienia. Chociaż ilość fałszywych, posiadających jedynie walory „dekoracyjne” przedmiotów znajdujących się w zbiorach instytucji z pewnością wzrośnie, ponieważ planowane jest przebadanie pod kątem autentyczności jeszcze około 16,5 tysiąca obiektów, Kluger ma pewność, że prace z późniejszych kolekcji będą odznaczały się już wartością muzealną.

Mexican Museum planuje przenieść swoją lokalizację w 2019 roku. Jego budynek będzie znajdował się pomiędzy gmachem Współczesnego Muzeum Żydowskiego a SF MoMA w San Francisco. Zbiory instytucji zajmą 4 piętra i w sumie ponad 5,5 metrów kwadratowych. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł około 86 milionów dolarów.

fot. (góra) Siedzące figurki, ok. 300-800 r., ceramika polichromowana, źródło: Mexican Museum

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.