szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Zapadł wyrok w sprawie fałszerskiej afery Knoedler Gallery z 2011 roku

20.07.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Zapadł wyrok w sprawie Glafiry Rosales, jednej z kluczowych postaci w fałszerskim skandalu mającym miejsce w nowojorskiej Knoedler Gallery w 2011 roku. Amerykański sąd nałożył na handlarkę sztuki zobowiązanie do zapłaty pokrzywdzonym w oszustwie 81 milionów dolarów, a także skazał ją na karę pozbawienia wolności.

Mark Rothko, No. 10, 1958, źródło: Christie’s

Rosales przyznała się przed sądem federalnym Manhattanu do popełnienia przestępstwa już w 2013 roku. Za współudział w oszustwie, pranie brudnych pieniędzy oraz uchylanie się od płacenia podatków, została ona skazana na 3 lata więzienia oraz 9 miesięcy aresztu domowego.

Rosales potwierdziła fakt, iż dostarczała  Knoedler Gallery, która zakończyła swoją działalność w 2011 roku, między innymi podrobione dzieła Marka Rothko, Jacksona Pollocka czy Willema de Kooninga. W ciągu 15 lat handlarka sztuki pośredniczyła w sprzedaży ponad 60 sfałszowanych realizacji, które wykonywane były w Queens przez chińskiego malarza, Pei-Shen Quiana. Rosales wraz ze swoim partnerem, José Carlosem Bergantinosa Diazem oraz jego bratem, Jesusem Bergantinosa Diazem, przekazywała ona obrazy instytucji, a ściślej mówiąc Ann Freedman, byłej dyrektorce  Knoedler Gallery. Ta zapewniała natomiast potencjalnych nabywców, że obiekty pochodzą ze zbiorów anonimowego, szwajcarskiego kolekcjonera, określanego jako „Mr. X”.

Willem de Kooning, The Paris Review, 1979, źródło Bonhams

Rzecznik prokuratury USA wyjaśnił w rozmowie z serwisem Artnet, że całe postępowanie przeciągało się w czasie ze względu na fakt, iż sprzedaż fałszywych dzieł sztuki odbywała się na przestrzeni 15 lat, co znacznie utrudniło identyfikację kolejnych przypadków oszustwa. Pierwszej transakcji z użyciem falsyfikatu dokonano w  Knoedler Gallery w 1994 roku.

Jedną z ofiar skandalu okazał się Domenico de Sole, były dyrektor marki Gucci, który w 2004 roku kupił podrabiane płótno Marka Rothko za ponad 8 milionów dolarów. Jego sprawa sądowa z Knoedler Gallery zakończona została w lutym 2016 roku.

Glafira Rosales jest obecnie jedyną związaną ze sprawą, zatrzymaną osobą. Jej dwóch wspólników uciekło do Hiszpanii, przy czym Jesus do tej pory nie został namierzony, zaś José unikał ekstradycji do kraju z powodów zdrowotnych, które uniemożliwiały mu podróżowanie. Malarz Pei-Shen Quian z kolei nadal ukrywa się w Chinach.

fot. (góra) Jackson Pollock, Convergence, 1952

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.