szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Muzeum we Włocławku bogatsze o cenny nabytek

20.07.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

Od 25 lipca można oglądać w gmachu Zbiorów Sztuki we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 ostatnio zakupione do kolekcji muzeum dzieło Walerego Brochockiego (1846–1923) „Pejzaż wiejski ze sztafażem” .

Obraz powstał w 1872 r., w czasie pobytu W. Brochockiego w Monachium — był to najbardziej ceniony przez krytyków sztuki okres w jego twórczości. Artysta po studiach w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie u twórcy krajobrazów Christiana Breslauera w latach 1869–1877 doskonalił warsztat w międzynarodowym środowisku artystów zgromadzonych w stolicy Bawarii. Kształcił się w Szkole Hermana Anschütza, później w pracowni pejzażysty — Adolfa Heinricha Liera. Malował, podobnie jak większość twórców polskich wówczas przebywających w Monachium, krajobrazy inspirowane rodzimymi widokami znad Wisły, barwnością i witalnością polskich chłopów. Jego płótna ukazujące rozległe przestrzenie, realistycznie oddaną przyrodę, malowane klarownie i z wrażliwością na barwę oraz światło znajdowały wielu nabywców. Większość obrazów W. Brochockiego namalowanych w Monachium nadal znajduje się w Niemczech, Austrii, Szwajcarii czy Szwecji. Pojawienie się na rynku antykwarycznym obrazu „Pejzaż wiejski ze sztafażem”  spowodowało starania o jego zakup do zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które w pierwszej kolejności gromadzi dzieła artystów związanych z regionem. Obraz artysty urodzonego w tym mieście jest z pewnością ozdobą kolekcji, a także bez wątpienia jednym z najbardziej wartościowych przykładów malarstwa Walerego Brochockiego wśród jego prac znajdujących się w polskich placówkach muzealnych.

Dzieło Walerego Brochockiego pt. „Pejzaż wiejski ze sztafażem”  można oglądać od 25 lipca do 16 października 2017 r. we Włocławku, na ekspozycji w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12.

Z okazji wystawy została wydana „Gazeta wystawowa — jednodniówka ilustrowana”, w której znalazły się teksty poświęcone biografii malarza i jego twórczości, m.in. Dzieła Walerego Brochockiego w grafice Adama Zapory. Poza nią odwiedzający wystawę mogą także bezpłatnie otrzymać pamiątkową zakładkę do książek.

„Pejzaż wiejski ze sztafażem” rodem z Włocławka został nabyty w ramach dofinansowania z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje muzealne” oraz przy wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

fot. (góra) Walery Brochocki, Pejzaż wiejski ze sztafażem, 1872, źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.