szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Hiszpańska policja odnalazła 3 spośród 5 skradzionych w 2015 roku dzieł Bacona

24.07.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Hiszpańska policja donosi o odnalezieniu trzech spośród pięciu skradzionych w czerwcu 2015 roku z madryckiej, prywatnej kolekcji obrazów autorstwa brytyjskiego malarza, Francisa Bacona. Łączna wartość zrabowanych dzieł oszacowana została na ponad 25 milionów euro.

Francis Bacon, Man in Blue VII, 1954, źródło: Christie’s

Prace Francisa Bacona skradzione zostały z prywatnych zbiorów hiszpańskiego kolekcjonera oraz przyjaciela artysty, José Capelo, najprawdopodobniej w czerwcu 2015 roku. Do dziś nie wiadomo jednak, dlaczego informacja ta trafiła do mediów dopiero kilka miesięcy później. W śledztwie rozpoczętym w marcu 2016 aresztowano w sumie 10 osób. Włamywacze, oprócz dzieł sztuki, zabrali z domu Capela, który w tym czasie przebywał w Londynie, sejf mieszczący klejnoty oraz inne, cenne przedmioty, na przykład monety. Wydarzenie to uznaje się obecnie za największą kradzież sztuki nowoczesnej w Hiszpanii.

Oświadczenie wydane przez hiszpańską policję donosi, że trzy obrazy Bacona odkryte zostały po uzyskaniu informacji w ich sprawie przez grupę londyńskich specjalistów, zajmujących się tropieniem zaginionych dzieł sztuki. Z zespołem skontaktowała się anonimowa osoba z Sitges, miasta leżącego blisko Barcelony, która chciała zidentyfikować jedną ze skradzionych prac. Zainteresowany przesłał mailowo londyńskim specjalistom zdjęcia dzieła, które obejmowały również sygnaturę Bacona, umieszczoną przez artystę na odwrocie pracy.

Francis Bacon, Three Studies for a Portrait of George Dyer, 1963, źródło: Christie’s

Dzięki zidentyfikowaniu aparatu, którym zrobione zostały fotografie, policja śledziła kilku osób, w konsekwencji aresztując jednego z podejrzanych. Zatrzymano również wspólników sprawcy. W maju 2016 roku przeprowadzono w Madrycie w związku ze sprawą w sumie siedem aresztowań, natomiast w styczniu bieżącego roku – jeszcze trzy kolejne. Okazuje się bowiem, że kradzież była profesjonalną operacją, podczas której złodziejom udało się nie tylko wyłączyć alarm, ale i nie pozostawić po sobie żadnych śladów.

Realizacje Francisa Bacona, uznawanego za jednego z najważniejszych brytyjskich artystów XX wieku, cieszą się ogromnym powodzeniem na międzynarodowym rynku sztuki. Najdroższym dziełem twórcy jest namalowany w 1969 roku potrójny portret jego przyjaciela, brytyjskiego malarza, Luciana Freuda, pt. „Trzy studia do portretu Luciana Freuda”, sprzedany w 2013 roku w nowojorskim Christie’s za kwotę 142,4 milionów dolarów. Obraz plasuje się na 14 miejscu listy najdroższych prac artystycznych na świecie.

fot. (góra) Francis Bacon, Trzy studia do portretu Luciana Freuda, 1969, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.