szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Getty Museum kupi dzieła dawnych mistrzów warte 100 milionów dolarów

25.07.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

J. Paul Getty Museum w Los Angeles ogłosiło szacowany na 100 milionów dolarów zakup 16 rysunków dawnych mistrzów oraz obrazu Antoine’a Watteau’a, jednego z głównych przedstawicieli francuskiego rokoka. Dzieła te pochodzą z brytyjskiej, prywatnej kolekcji. 

Andrea del Sarto, Głowa młodego człowieka, 1520

Planowany zakup, który wyniesie około 100 milionów dolarów, muzeum nazywa jednym z najważniejszych nabytków w historii amerykańskiej instytucji. Obecnie wartość posiadanych przez  J. Paul Getty Museum zbiorów wynosi 6,5 miliarda dolarów.

Zakup obejmie dzieła Michała Anioła, Lorenzo de Credi, Andrea del Sarto, Parmigianina, Petera Paula Rubensa, Federica Barocciego, Francisca Goi, Edgara Degasa i innych. Instytucja zamierza nabyć również jeden z obrazów Antoine’a Watteau’a pt. „La surprise”. Dzieło to, zanim zostało odnalezione w 2007 roku, przez ponad 150 lat uznawane było za zaginione.

Timothy Potts, dyrektor  J. Paul Getty Museum, opisał zakup nowych prac jako prawdziwy punkt zwrotny w całej historii instytucji, dodając, że istnieje małe prawdopodobieństwo, aby kiedykolwiek jeszcze istniała kolejna okazja do tak znacznego wzbogacenia zbiorów muzeum o nazwiska najistotniejszych w historii sztuki artystów.

Edouard Manet, Le Printemps, 1881

Obraz Watteau zalicza się do najdroższych realizacji tego artysty. Zgodnie z danymi aukcyjnymi, dzieło „La surprise” wylicytowane zostało w 2008 roku w londyńskim oddziale Christie’s za 12,4 milionów funtów (24 miliony dolarów) przy pierwotnej estymacji od 3 do 5 milionów funtów. Obraz przedstawia ujętą w namiętnym uścisku młodą parę, zupełnie nieświadomą obecności siedzącego obok niej muzyka. Z kolei nabyty przez muzeum rysunek Michała Anioła osiągnął na aukcji w 2001 roku kwotę 7,7 milionów dolarów, natomiast „Głowa św. Józefa” del Sarto w 2005 roku w londyńskim Christie’s sprzedana została za 6,5 milionów funtów (11,4 milionów dolarów).

Licencja eksportowa, pozwalająca na wywóz dzieł z Wielkiej Brytanii, została przyznana wszystkim oprócz czterech rysunków. W przypadku dzieł o szczególnej wartości historycznej, pozwolenie na eksport prac artystycznych z kraju może zostać bowiem tymczasowo wstrzymane do momentu uzgodnienia  pomiędzy stronami zainteresowanymi odpowiedniej ceny usługi.

Ostatni zakup rysunków dawnych mistrzów nie jest jedynym cennym i znaczącym w ostatnich latach nabytkiem instytucji. W listopadzie 2014 roku  J. Paul Getty Museum stało się właścicielem dzieła Edouarda Maneta z 1881 roku pt. „Le Printemps”, które podczas aukcji w nowojorskim oddziale Christie’s osiągnęło kwotę 65,1 milionów dolarów.

fot. (góra) Antoine Watteau, La Surprise (fragment), 1718

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów