szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Trudny miesiąc dla Luwru – najpierw burza, a później pożar zniszczyły dzieła sztuki

26.07.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Lipiec okazał się niepomyślnym okresem dla Luwru. Na początku miesiąca gwałtowne burze, które przeszły przez stolicę Francji, przyczyniły się do uszkodzenia dzieł malarskich Nicolasa Poussina oraz Jean-Françoisa de Troy’a. 18 lipca natomiast spłonęły trzy wypożyczone z paryskiej instytucji obrazy eksponowane w Muzeum Morskim na wyspie Tatihou.

Nicolas Poussin, Wiosna, ok. 1660-1664

Z 8 na 9 lipca przez Paryż przeszły gwałtowne burze, które przyczyniły się do uszkodzenia znajdujących się w kolekcji Luwru dzieł sztuki, a mianowicie dwóch obrazów barokowego malarza, Nicolasa Poussina oraz płótna twórcy rokokowego, Jean-Françoisa de Troy’a. W ciągu godziny na stolicę Francji spadło ponad 5 centymetrów deszczu, który przedostał się do wnętrza paryskiego muzeum, obejmując mezzanino w skrzydle Denona i zalewając sale poświęcone sztuce islamskiej oraz pomieszczenia dedykowane tematyce „Od śródziemnomorskiego orientu do czasów rzymskich”. Woda przedostała się również na pierwsze piętro skrzydła Sully’ego oraz drugie piętro pawilonu Cour Carrée, gdzie znajdowało się malarstwo francuskie. Pomimo natychmiastowej interwencji personelu muzealnego, woda zdołała uszkodzić werniks dwóch, pochodzących z cyklu „Czterech pór roku” Poussina obrazów („Wiosna” oraz „Jesień”), a także lakier płótna Jean-Françoisa de Troy’a pt. „Triumf Mardocheusza” z 1736 roku. Dzieła Poussina natychmiast zostały ewakuowane, zaś wielkoformatowa praca de Troy’a – odsunięta od ściany. Aby zapobiec ewentualnym dalszym uszkodzeniom ewakuowano także trzy inne dzieła, a wśród nich obrazy Georgesa de La Toura oraz Eustache’a Lesueura.

Jean-François de Troy, Triumf Mardocheusza, 1736

Z kolei 18 lipca na francuskiej wyspie Tatihou wybuchł pożar, który spowodował znaczne uszkodzenie niemal 200 prac z tamtejszego Muzeum Morskiego. Według władz, pożar wywołany został uderzeniem pioruna – ogień objął 150-metrowy budynek, niszcząc całkowicie jedno z jego skrzydeł. Wśród naruszonych obiektów znalazły się również dzieła długoterminowo wypożyczone z Luwru – XIX-wieczne płótno Alexandre’a Casatiego pt. „La Vente du Poisson” oraz dwa obrazy anonimowych holenderskich malarzy z XVII wieku. Szkodzie uległy również meble, artefakty z bitwy morskiej spod La Hougue z 1692 roku, a także dzieła malarskie z XVII, XVIII i XIX wieku. Spośród 206 obiektów zgromadzonych w muzeum, 182 z nich, wycenionych w sumie na 1 milion euro, zostało zniszczonych. Z kolei wartość dwóch anonimowych obrazów z Luwru szacuje się na 15 tysięcy euro, zaś dzieła Casatiego – na 10 tysięcy euro.

fot. (góra) Luwr, Pawilon Sully’ego

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.