szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Otwarcie Centre Pompidou Szanghaj już w 2019 roku

27.07.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Paryskie muzeum Centre Pompidou informuje o powołaniu do życia w 2019 roku swojego oddziału w Szanghaju. Podstawą planowanych w instytucji wystaw będzie licząca 120 tysięcy obiektów kolekcja francuskiej instytucji.

Minęły już dwa lata odkąd plany o otwarciu w Szanghaju oddziału paryskiego muzeum Centre Pompidou zostały podane do informacji publicznej. Od maja 2015 roku dyrektor paryskiej instytucji, Serge Lasvignes, wciąż pozostaje bowiem na etapie negocjowania z chińskimi władzami warunków powołania do życia placówki. W tym tygodniu muzeum Centre Pompidou zawiadomiło jednak o podpisaniu wstępnej umowy z West Bund Group, chińską firmą, która rozwija obszar nadrzeczny szanghajskiej dzielnicy Xuhui. Dzięki temu nowyoddział paryskiej instytucji otworzy się najprawdopodobniej w 2019 roku.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez francuskie muzeum, Centre Pompidou Szanghaj będzie najważniejszym, długoterminowym projektem wymiany kulturalnej pomiędzy Chinami i Francją. Podpisana przez oba państwa umowa o współpracy dotyczy okresu od 2019 do 2024 roku.

Centre Pompidou Szanghaj zaaranżowane zostanie w nowym skrzydle West Bund Art Museum, w budynku zaprojektowanym przez brytyjskiego architekta, Davida Chipperfielda. Program 20 planowanych wystaw opierać się będzie o kolekcję 120 tysięcy dzieł sztuki, zgromadzoną przez francuską instytucję. Ostateczna umowa pomiędzy Chinami a Francją zostanie zawarta przed końcem bieżącego roku.

Otwarcie Centre Pompidou Szanghaj nie tylko daje szansę Chinom na propagowanie sztuki zachodniej, ale i stwarza możliwość śledzenia przez Francję współczesnych chińskich trendów artystycznych oraz promowania w Europie coraz bardziej zyskującej na popularności tamtejszej twórczości.

Powołanie do życia Centre Pompidou Szanghaj nie jest jedynym projektem paryskiego muzeum. Do 2020 roku ma ono bowiem plany otwarcia swojego oddziału także w Brukseli.

fot. (góra) Centre Pompidou, Paryż

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.