szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Odnaleziono kolejne dzieło Normana Rockwella

28.07.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Specjaliści z domu aukcyjnego Heritage Auction w Teksasie odnaleźli oryginale studium do obrazu Normana Rockwella pt. „Tough Call”, który w 1949 roku posłużył jako ilustracja okładkowa magazynu „Saturday Evening Post”. Pracę wycenia się na około 300 tysięcy dolarów, choć, biorąc po uwagę kwoty sprzedażowe dzieł amerykańskiego artysty, suma ta podczas aukcji może znacznie wzrosnąć.

Norman Rockwell, Tough Call, 1948, źródło: Heritage Auction

Długo poszukiwana praca amerykańskiego malarza i ilustratora, Normana Rockwella, została odkryta przez Heritage Auction w Teksasie. Właściciel, który błędnie zidentyfikował ją jako sygnowany wydruk, przedstawił realizację specjalistom domu aukcyjnego w celu określenia jej wartości. Dzieło ukazujące trzech stojących w deszczu sędziów podczas meczu baseballowego, stanowi w rzeczywistości zrealizowane olejem na papierze studium do obrazu pt. „Tough Call”. Cenę pracy oszacowano na 300 tysięcy dolarów, jednak biorąc po uwagę aukcyjne wyniki, jakie osiągają dzieła Rockwella, wartość odnalezionego utworu na papierze może okazać się znacznie wyższa.

Praca „Tough Call” znana również jako „Game Called Because of Rain”, „Bottom of the Sixth” lub „The Three Umpires”, ilustrowała okładkę magazynu „Saturday Evening Post”, wydanego 23 kwietnia 1949 roku. Finalna realizacja, która uznawana jest za najważniejsze dzieło artysty o tematyce sportowej, znajduje się obecnie w muzeum historii baseballu, Baseball Hall of Fame w Cooperstown w Nowym Jorku. Odnalezione niedawno wczesne studium do obrazu stanowiło prezent Rockwella dla Johna „Beansa” Reardona, jednego spośród trzech sportretowanych sędziów.

Norman Rockwell, Vacation’s Over (Girl Returning from Summer Trip ), 1921

Praca dokumentuje mecz z 14 września 1948 roku pomiędzy Brooklyn Dodgers a Pittsburgh Pirates. Zamieszczony na nim napis głosi: „Moje najlepsze życzenia dla „Beansa” Reardona, najwspanialszego sędziego, jaki kiedykolwiek żył, szczerze. Norman Rockwell”.

Przed publikacją dzieła na okładce „Saturday Evening Post” ilustrator magazynu, bez zgody artysty, poddał jego pracę korekcie, między innymi zmieniając niebo oraz usuwając loga marek. Rockwell nie zaaprobował tych modyfikacji, twierdząc, że działanie redakcji jest nieetyczne. W odpowiedzi na tę skargę, magazyn zmienił swoją politykę publikacji ilustracji.

Studia Rockwella osiągają na aukcjach wysokie ceny, na co przykładem jest praca pt. „The Problem We All Live With” z 1964 roku, sprzedana w 2010 roku w nowojorskim Sotheby’s za 854,5 tysięcy dolarów. Najdroższa tego typu praca amerykańskiego artysty, „Tripple Self Portrait”, została wylicytowana 3 maja bieżącego roku za 1,33 miliona dolarów.

To nie pierwsze dzieło Rockwella odnalezione w 2017 roku. W kwietniu odzyskano skradziony ponad 40 lat temu obraz drzemiącego dziecka autorstwa amerykańskiego malarza i ilustratora, rozwiązując w ten sposób „jedną z największych tajemnic świata sztuki od ponad czterech dekad”.

fot. (góra) Norman Rockwell, Malowanie małego domu (fragment), 1921

Rynekisztuka.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.