szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Hiszpański miliarder oskarżony o przemyt dzieła Picassa

31.07.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Hiszpański kolekcjoner i biznesmen, a także jeden z największych akcjonariuszy instytucji Bankinter S. A., Jaime Botin, został oskarżony o nielegalny wywóz z Hiszpanii dzieła Pabla Picassa pt. „Głowa młodej kobiety” z 1906 roku. Grożą mu 4 lata pozbawienia wolności oraz kara pieniężna w wysokości 100 milionów dolarów. 

Dodatkowo, prokurator postuluje odwołanie się sądu do artykułu 29. ustawy o dziedzictwie historycznym w celu przeniesienia własności wartego niemal 30 milionów dolarów dzieła autorstwa Picassa na państwo.

Pablo Picasso, Femme écrivant (Marie-Thérèse), 1934, źródło: Christie’s

Portret autorstwa artysty, pochodzący z wczesnych lat jego twórczości, został  w maju 2015 roku uznany przez Hiszpański Sąd Krajowy za skarb narodowy, a co za tym idzie – obraz nie mógł być wywożony poza granice państwa. Tymczasem francuskie władze namierzyły i przechwyciły dzieło, które przewożone było na jachcie płynącym po wodach nieopodal Korsyki. Wziąwszy pod uwagę fakt, że Botin jest głównym akcjonariuszem firmy Euroshipping Charter Company, odnalezienie obrazu w takim miejscu specjalnie nie dziwi. Skonfiskowane płótno do czasu rozwiązania śledztwa trafiło do madryckiego Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii.

Adwokat Botina tłumaczy, jakoby biznesmen nie zdawał sobie sprawy z tego, że żegluga na wodach międzynarodowych z danym dziełem na jachcie zarejestrowanym na nazwisko jego właściciela, mogłoby stanowić przemyt pracy lub jakkolwiek naruszać zakaz jej wywozu.

fot. (góra) Pablo Picasso, Les femmes d’Alger (Version 'O’), 1955, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.