szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Otwarcie największego muzeum w Bejrucie już w 2020 roku

02.08.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Dalloul Foundation, organizacja która jest właścicielem obecnie jednej z największych na świecie kolekcji nowoczesnej oraz współczesnej sztuki arabskiej, w 2020 roku planuje otworzyć w Bejrucie prywatne muzeum. Nowa instytucja będzie największym jak dotąd centrum sztuki zlokalizowanym w stolicy Libanu.

Bejruckie Muzeum Sztuki Arabskiej, na które przeznaczono aż 15 tysięcy metrów kwadratowych, mieścić będzie około 4 tysięcy obiektów artystycznych. Te imponujące przestrzenie, które w 2020 roku zostaną bezpłatnie udostępnione publiczności, uczynią gmach największą instytucją sztuki w stolicy Libanu.

Mahmud Obaidi, Pożegnalny pocałunek, 2012, źródło: Sotheby’s

Basel Dalloul, który sprawuje funkcję dyrektora fundacji, zapowiedział chęć nawiązania współpracy z ważnymi międzynarodowymi centrami sztuki, takimi, jak na przykład paryskie Centre Pompidou, londyńskie Muzeum Brytyjskie czy też nowojorskie Muzeum Guggenheima. Na chwilę obecną, fundacja, w celu prezentowania prac ze zbiorów europejskich i amerykańskich instytucji w obrębie własnych przestrzeni wystawienniczych,  wypożyczyła dzieła z muzeum sztuki współczesnej w Chicago oraz z londyńskiego Tate Modern.

Kolekcja Dalloul Foundation zawiera przede wszystkim obiekty z dziedziny malarstwa i rzeźby, ale znajdują się w jej obrębie także instalacje, fotografie oraz filmy wideo. Ramzi Dalloul wspomina, że jego chęć gromadzenia i pokazywania ludziom dzieł artystycznych wynika z pragnienia używania sztuki jako narzędzia edukacyjnego. Dlatego też, aby móc skoncentrować się na tworzeniu własnego zbioru oraz realizacji projektu prywatnego muzeum,  Dalloul w 2000 roku zrezygnował z pracy w ONZ w Nowym Jorku. Jak twierdzi, celem jego kolekcjonerskiej działalności jest szerzenie kultury w tej, zaniedbanej pod kątem instytucjonalnym, części świata.

W perspektywie dalszych dążeń fundacji leży uczynienie Bejrutu jednym z największych ośrodków kulturalnych tego regionu Azji. Dlatego też w ciągu najbliższych kilku lat chce ona zainicjować działalność szeregu nowych instytucji sztuki w stolicy Libanu. Za dwa lata w planach jest otwarcie Bejruckiego Muzeum Miejskiego, którego gmach zaprojektował architekt, Renzo Piano. Jednocześnie, w 2020 roku publiczności powinno zostać udostępnione, zaprojektowane zgodnie z koncepcją francusko-libańskiego architekta, Hala Wardé,  Bejruckie Muzeum Sztuki, które mieścić będzie również imponującą kolekcję sztuki współczesnej i modernistycznej.

fot. (góra) Ayman Baalbaki, Untitled, 2015, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.