szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Skradzione na Majorce dzieło Basquiata odzyskane

03.08.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

W zeszłym tygodniu hiszpańska policja aresztowała na Majorce oskarżoną o kradzież obrazu Jean-Michela Basquiata 67-latkę. Kobieta wyniosła dzieło z prywatnej kolekcji pewnego przedsiębiorcy z zamiarem uzyskania pieniędzy w zamian za jego bezpieczny powrót do właściciela.

Jean-Michel Basquiat, La Hara, 1981, źródło: Christie’s

Zgodnie z relacjami lokalnej prasy, zarówno zatrzymana kobieta, jak i właściciel dzieła są Brytyjczykami, zaś oskarżona pracowała u kolekcjonera przez jakiś czas. Twierdzi ona, że zabrała obraz, aby zmusić byłego pracodawcę do zapłaty 30 tysięcy euro, które ten był jej winien.

Kolekcjoner zawiadomił policję o zniknięciu dzieła w zeszłym tygodniu, W ciągu kilku godzin funkcjonariusze zatrzymali podejrzaną o kradzież kobietę i zlokalizowali obraz, który przetrzymywany był w domu w mieście Pollensa. Po dostarczeniu przez policję odzyskanego dzieła, w domu kolekcjonera zebrano sztab specjalistów, którzy potwierdzili, że nie uległo ono żadnym zniszczeniom.

Jean-Michel Basquiat, Untitled, 1982, źródło: Sotheby’s

Funkcjonariusze nie ujawnili, jaka jest szacowana wartość pracy. Kolekcjoner nabył ją bezpośrednio od ojca artysty i od tego czasu nie była ona oferowana na rynku sztuki. Jak podają lokalne media, dzieło pochodzi z 1982 roku – najlepszego okresu w całej działalności twórczej Basquiata (6 spośród 10 najdroższych prac amerykańskiego artysty stworzone zostały właśnie w tym roku, łącznie z realizacją „Untitled” wylicytowaną w Sotheby’s w maju bieżącego roku za rekordową kwotę 110,5 milionów dolarów).

Niektórzy z ekspertów mają jednak wątpliwości, co do autentyczności obrazu. Redaktor i kolekcjoner sztuki, Miguel Font, ze względu na fakt nadużywania przez Basquiata na obrazie wybranych motywów, określił go jako falsyfikat. Komisja uwierzytelniania dzieł Jean-Michela Basquiata, która w 2012 roku została rozwiązana, nie odniosła się do sprawy.

fot. (góra) Jean-Michel Basquiat, Untitled (fragment), 1982, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.