szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Skradzione dzieło Willema de Kooninga odnalezione po 32 latach

16.08.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

11 sierpnia bieżącego roku Muzeum Sztuki Uniwersytetu w Arizonie powiadomiło o odzyskaniu słynnego, skradzionego niemal 32 lata temu dzieła Willema de Kooninga pt. „Woman-Ochre” (1954-1955), które odnalezione zostało przez pracowników antykwariatu Manzanita Ridge Furniture & Antiques w Silver City w stanie Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych. Wstępne testy przeprowadzone przez konserwatorkę muzeum, Nancy Odegaard, potwierdziły autentyczność płótna.

Willem de Kooning, Woman III, 1953

Do kradzieży obrazu „Woman-Ochre”  autorstwa Willema de Kooninga doszło rankiem 29 listopada 1985 roku. Podczas gdy kobieta rozpraszała uwagę strażnika muzealnego, jej wspólnik wyciągnął płótno z ram i opuścił wraz nim mury instytucji. W sumie całe zdarzenie trwało około 15 minut.

W momencie popełnienia przestępstwa dzieło wyceniane było na 600 tysięcy dolarów. Przez ponad trzy dekady miejsce jego pobytu pozostało nieznane. Ponownie o obrazie usłyszano dopiero na początku bieżącego roku, przy okazji przejęcia anonimowego majątku przez właścicieli Manzanita Ridge Furniture & Antiques. Jeden z nich, David Van Auker, umieścił wówczas świeżo pozyskaną pracę malarską w oknie wystawy sklepowej. Sugerując się komentarzami klientów, którzy twierdzili, że wygląda ona jak dzieło de Kooninga, odnalazł on informacje o skradzionym z Muzeum Sztuki Uniwersytetu w Arizonie płótnie, po czym powiadomił instytucję o swoim odkryciu.

Willem de Kooning, Untitled XXV, 1997, źródło: Christie’s

Zgodnie ze słowami Odegaard, o autentyczności pracy świadczą między innymi ślady cięć, które idealnie dopasowują się do krawędzi pozostawionych w opuszczonej po kradzieży ramie obrazu.

Dzieło stanowi jedną z sześciu prac z ikonicznego cyklu pt. „Kobieta” Willema de Kooninga. Inny obraz z tej serii, zatytułowany „Kobieta I” (1950-1952) znajduje się w nowojorskim Museum of Modern Art. Z kolei dzieło „Kobieta II” z 1952 roku, wylicytowane w listopadzie 2006 roku za 137,5 milionów dolarów, należy do prywatnej kolekcji Stevena A. Cohena.

W roku 2015, w artykule „University of Arizona News” opublikowanym przy okazji 30 rocznicy zaginięcia obrazu „Woman-Ochre” de Kooninga, wartość skradzionego płótna oszacowano na 160 milionów dolarów. Ta imponująca kwota bezpośrednio łączy się z faktem, iż zaledwie miesiąc przed ukazaniem się artykułu praca amerykańskiego malarza pt. „Interchange” z 1955 roku nabyta została za 300 milionów dolarów przez producenta filmowego i teatralnego, Davida Geffena, do jego prywatnej kolekcji, stając się tym samym najdroższym dziełem sztuki na świecie.

fot. (góra) Willem de Kooning, Woman Landescape X, 1968, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.