szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odnaleziono 2 nieznane rysunki Alberto Giacomettiego

17.08.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Pomiędzy zakurzonymi antykami, obrazami i dokumentami w sklepie słynnej londyńskiej handlarki sztuki, Eili Grahame, pracownicy domu aukcyjnego Cheffins odnaleźli nieznane dotąd rysunki Alberto Giacomettiego. Wykonane ołówkiem szkice jednego z największych artystów XX wieku są najcenniejszymi dziełami ze zbioru antykwariuszki.

Odkryty przez pracowników Cheffins szkic Alberto Giacomettiego (fragment), źródło: Cheffins

Po śmierci Eili  Grahame w 2010 roku, dom aukcyjny Cheffins w Cambridge otrzymał polecenie, aby uporządkować i wystawić na licytacjach obiekty ze znajdującego się przy  Kensington Church Street w zachodnim Londynie antykwariatu handlarki sztuki.

Jak wspomina Martin Millard, dyrektor Cheffins, przy okazji początkowej wyceny obiektów ze sklepu Grahame otrzymał on informację, że w zbiorach najprawdopodobniej znajdują się dwa portretowe szkice autorstwa Giacomettiego. Podkreśla on jednak, że nie posiadał wówczas o nich żadnych dodatkowych informacji – jaka jest technika ich wykonania, podłoże czy też format. Ponieważ pracownicy Cheffins przez długi czas nie byli w stanie odszukać szkiców, uznano, że zostały one sprzedane lub zaginęły. Ostatecznie jednak dzieła odnaleziono ukryte pomiędzy zakurzonymi antykami, obrazami i dokumentami.

Alberto Giacometti, L’homme au doigt, 1947, źródło: Christie’s

Odkryte przez pracowników Cheffins prace Giacomettiego to szkice ołówkiem na papierze. Na jednej stronie kartki znajdują się studia głów, na jej odwrocie zaś portret stojącej, nagiej kobiety. Realizacje te sygnowane zostały podpisem Giacomettiego. Zgodnie z widniejącą na nich datą, rysunki pochodzą z 1947 roku.

Natychmiast po odnalezieniu szkiców w antykwariacie Grahame, zostały one wysłane do Paryża, gdzie komisja Fundacji Giacomettiego potwierdziła autentyczność dzieł i wpisała je do catalogue raisonné artysty.

Zgodnie ze słowami Millarda, rysunki te nigdy wcześniej nie były udostępniane publiczności. W związku z tym dyrektor Cheffins liczy na duże zainteresowanie nimi muzeów i galerii z całego świata, jak również kolekcjonerów prywatnych. Wartość rysunków została oszacowana na kwotę od 40 do 60 tysięcy funtów. Zważywszy na fakt, że najdroższym, sprzedanym na aukcji w ostatnich latach obiektem ze zbioru Grahame okazał się wart 53 tysiące funtów XVIII-wieczny korkowy model świątyni Westy w Tivoli autorstwa Antonio Chichi, estymacja dzieł Giacomettiego wydaje się dość wysoka. Rysunki będą licytowane 12 października bieżącego roku podczas aukcji sztuki i designu od 1860 roku w Cheffins.

fot. (góra) Alberto Giacometti, Diego en chemise écossaise (fragment), 1954, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.