szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Ranking najdroższych dzieł sztuki pierwszego półrocza 2017 roku

18.08.2017

Aktualności, Ciekawostki, Świat: aukcje

Chociaż do ustalenia listy najdroższych dzieł sztuki pierwszej połowy 2017 roku w największej mierze przyczyniły się majowe licytacje, analizując ranking najwyższych sprzedaży, trudno nie docenić również znaczenia mającej miejsce 27 czerwca w londyńskim Christie’s aukcji sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej. Warto przyjrzeć się zatem, w jaki sposób ta, generująca najwyższy od 2010 roku wynik aukcyjny dla londyńskiej siedziby Christie’s oraz obfitująca w nowe, imponujące rekordy cenowe licytacja, wpłynęła na ostateczne zestawienie najdrożej sprzedanych dzieł sztuki pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku.

Najdroższe dzieła sztuki pierwszej połowy 2017 roku, źródło: https://www.artprice.com/

Cy Twombly, Leda and the Swan, 1968, źródło: Christie’s

Od momentu opublikowania przy okazji serii majowych aukcji listy najwyższych sprzedaży,  pierwsze pięć miejsc rankingu nie uległo zmianom. Na szczycie zestawienia wciąż plasują się wylicytowane w Sotheby’s dzieła Jean-Michela Basquiata („Untitled” – niemal 110,5 milionów dolarów) oraz Gustava Klimta („Bauerngarten” – 59 milionów dolarów). Kolejne trzy pozycje natomiast, to prace Constantina Brancusiego („La muse endormie” – ok. 57 milionów dolarów), Cy’a Twombly’ego („Leda and the Swan” –  ok. 58 milionów dolarów) oraz Francisa Bacona („Three Studies for a Portrait of George Dyer” – ok. 52 miliony dolarów), sprzedane w połowie maja w nowojorskim oddziale Christie’s.

Pablo Picasso, Femme écrivant (Marie-Thérèse), 1934, źródło: Christie’s

Wspomniana już czerwcowa aukcja sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej zorganizowana w londyńskim Sotheby’s, wprowadziła na listę najdroższych dzieł sztuki pierwszej połowy 2017 roku wylicytowane przez Larry’ego Gagosiana za rekordową kwotę niemal 46 milionów dolarów płótno Maxa Beckmanna pt. „Hölle der Vögel”, a także portret Pabla Picassa pt. „Femme écrivant (Marie-Thérèse), nabyta przez kolekcjonera z Chin za około 44,4 miliony dolarów.

W zestawieniu pojawiło się także sprzedane za ponad 50,5 milionów dolarów w hongkońskim domu aukcyjnym, China Guardian, dzieło Huanga Binhonga. Chociaż prace mistrza malowanego tuszem krajobrazu, znajdują popyt przede wszystkim w Chinach, w ciągu ostatnich pięciu lat imponujące sprzedaże z udziałem jego realizacji miały miejsce również w nowojorskich oddziałach Christie’s i Sotheby’s. O rosnącej popularności sztuki  Huanga Binhonga świadczy fakt, że ceny jego dzieł od 2000 roku wzrosły o 803%.

Chen Rong, Six Dragons, źródło: Christie’s

Od pewnego czasu na światowym rynku sztuki zaobserwować można tendencję do poszerzania przez największe domy aukcyjne swojej oferty sprzedażowej o sztukę azjatycką. Strategia ta przyniosła wielki sukces nowojorskiej siedzibie Christie’s w marcu, kiedy to, mimo szacunków na poziomie 1,3-1,8 miliona dolarów, dzieło XIII-wiecznego chińskiego malarza, Chena Ronga, osiągnęło kwotę bliską 49 milionów dolarów. Między innymi dzięki tej spektakularnej transakcji, dom aukcyjny Christie’s wygenerował podczas „Azjatyckiego Tygodnia” swój rekordowy wynik na poziomie 332,8 milionów dolarów.

fot. (góra) Max Beckmann, Hölle der Vögel, 1937-1938, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.