szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe dzieła artystów latynoamerykańskich ostatniego roku – ranking

22.08.2017

Aktualności, Ciekawostki, Świat: aukcje

Rynek artystów latynoamerykańskich, dzięki dedykowanym ich sztuce, corocznym nowojorskim aukcjom Sotheby’s, Christie’s i Phillips, rozwija się głównie na terenie Ameryki. Dlatego też niemal wszystkich z wymienionych w rankingu najwyższych w przeciągu roku sprzedaży dzieł autorstwa twórców pochodzących z Ameryki Łacińskiej, dokonano w Nowym Jorku. Wyjątek stanowi, wylicytowany podczas aukcji sztuki współczesnej Sotheby’s w Londynie, obraz Osacara Murillo. Jednakże artysta ten uchodzi za fenomen, który osiągnął rynkowy sukces poza aukcjami dedykowanymi sztuce latynoamerykańskiej. Popyt na swoje prace Murillo zawdzięcza między innymi temu, że reprezentowany jest przez powszechnie cenioną David Zwirner Gallery – podobnie zresztą, jak Felix Gonzalez-Torres, który zdominował poniższe zestawienie. 

Najdroższe dzieła artystów latynoamerykańskich sprzedanego na aukcjach w ciągu ostatnich 12 miesięcy, źródło: https://www.artprice.com/

Felix Gonzalez-Torres, Untitled (March 5th) #2, 1991, źródło: Christie’s

Kubański artysta,  Felix Gonzalez-Torres, trzykrotnie znalazł się w zestawieniu najdrożej sprzedanych w ostatnim roku dzieł artystów latynoamerykańskich, przy czym jego prace znalazły się na dwóch pierwszych miejscach. Do najważniejszych realizacji twórcy zaliczyć można wykonane ze stosów słodyczy instalacje z serii „Piles”. 10 listopada 2015 roku w Christie’s jedna z prac pochodząca z tego cyklu uzyskała rekordową cenę 7,6 milionów dolarów. Dzieła Torresa rzadko jednak pojawiają się na aukcjach. „Untitled (Last Light)”, najdroższa realizacja w zestawieniu, nabyta w listopadzie 2016 roku na aukcji Sotheby’s za ponad 912 tysięcy dolarów to pionowa instalacja skonstruowana z żarówek. Podobny charakter posiada wylicytowana pół roku później w Christie’s za ok. 607 tysięcy dolarów praca pt. „Untitled (March 5th) #2”.

Os Gemeos, graffiti w Sao Paulo, Brazylia

W przeciwieństwie do Torresa, którego realizacje zaczęły generować wysokie wyniki aukcyjne dopiero po przedwczesnej śmierci artysty, Murillo zaistniał na szeroką skalę na światowym rynku sztuki jeszcze przed 30 rokiem życia. Zaledwie kilka miesięcy po ukończeniu londyńskiego Royal College of Art, twórca stał się odkryciem sztuki współczesnej – w 2013 roku w Londynie i Nowym Jorku sprzedano wszystkie oferowane na licytacjach dzieła Murilla, 24 obrazy oraz jedną rzeźbę. Jego kariera nabrała jednak prawdziwego rozpędu dopiero po dołączeniu we wrześniu 2013 roku do David Zwirner Gallery. W 2016 roku roczne dochody za sprzedaż prac artysty spadły do 420 tysięcy dolarów, podczas gdy trzy lata wcześniej wynosiły one niemal 4 miliony dolarów. Fakt ten nie był jednak powodowany brakiem zainteresowania kolekcjonerów dziełami Murilla, a jedynie tym, że reprezentująca go instytucja preferuje raczej sprzedaż bezpośrednią, aniżeli poprzez system aukcyjny. W ciągu dwóch ostatnich lat liczba jego prac oferowanych na licytacjach zmniejszyła się dwukrotnie.

Tomas Sanchez, Llegada del caminante a la laguna, 1999, źródło: Christie’s

Mniej znanym twórcą, który uplasował się na siódmej i dziewiątej pozycji rankingu, jest Tomás Sanchez. W ciągu ostatniej dekady jego olejne krajobrazy uzyskiwały na nowojorskich aukcjach kwoty kilkuset tysięcy dolarów. Rekord cenowy Sancheza wyniósł 653 tysiące dolarów za sprzedaż w 2014 roku w Sotheby’s wielkoformatowego dzieła z 1995 roku pt. „Meditador y laguna escondida en el bosque”.

Zestawienie objęło także trzy nowe rekordy sprzedażowe uzyskane przez argentyńskiego malarza Guillermo Davida Kuitcy (511,5 tysiący dolarów za „Deng Haag – Praha”), urugwajskiego rzeźbiarza Pablo Atchugarry’ego (439,5 tysięcy dolarów za „Untitled”) oraz uprawiających graffiti brazylijskich braci Os Gemeos (310 tysięcy dolarów za „Untitled”).

fot. (góra) Oscar Murillo, Untitled (Stack Paintings), 2012, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.