szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Uznany za falsyfikat obraz okazał się dziełem Constable’a wartym 2 miliony funtów

29.08.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

W realizowanym przez Fionę Bruce, Bendora Grosvenora oraz Philipa Moulda programie BBC pt. „Fake or Forture?” potwierdzono autentyczność jednego z dzieł wybitnego, XIX-wiecznego angielskiego pejzażysty, Johna Constable’a. Sprzedany niegdyś brytyjskiemu kolekcjonerowi za kwotę 35 tysięcy funtów obraz, wart jest dziś 2 miliony funtów.

W wyemitowanym 20 sierpnia bieżącego roku odcinku programu BBC „Fake or Fortune?” prezenterzy wraz ze sztabem specjalistów odkryli, że niegdyś uznany za falsyfikat pejzaż, w rzeczywistości stanowi autentyczne dzieło romantycznego malarza angielskiego, Johna Constable’a.

John Constable, Zboże na polu, 1826

Jeden z ekspertów „Fake or Fortune?”, Philip Mould, nabył pejzaż jako młody handlarz sztuki za 10 tysięcy funtów. Od początku przekonany był o tym, że dzieło wyszło spod pędzla Johna Constable’a, jednak ówczesne metody stosowane w ekspertyzie dzieł sztuki nie pozwoliły mu na potwierdzenie swojej tezy. Wobec tego w 2000 roku Mould sprzedał pracę za 35 tysięcy funtów brytyjskiemu biznesmenowi, Henry’emu Reidowi po to, aby po 17 latach ponownie spróbować udowodnić jej autentyczność.

Po prześledzeniu przez specjalistów programu proweniencji dzieła oraz po dokładnym zbadaniu jego warstw malarskich, potwierdzono, iż zostało ono wykonane przez Johna Constable’a, zaś jego wartość oszacowano na około 2 miliony funtów.

Analizowana praca stanowi wczesną wersję słynnego obrazu angielskiego romantyka z 1821 roku pt. „Wóz na siano”.

Jak twierdzi Mould, pomimo ogromnej straty pieniężnej, wynikającej ze sprzedaży wartego 2 miliony funtów obrazu  za 35 tysięcy funtów, jest on szczęśliwy, iż w końcu potwierdziły się jego przypuszczenia dotyczące pracy, zaś świat sztuki zyskał kolejne wspaniałe dzieło wielkiego artysty.

fot. (góra) John Constable, Wóz na siano, 1821

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017