szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

„Pokój chocimski” Bacciarellego zostanie poddany konserwacji

30.08.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

25 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie podpisano porozumienie dotyczące konserwacji obrazu Marcella Bacciarellego pt. „Pokój chocimski”. Renowacja dzieła, na którym autor uwiecznił historyczną scenę zawarcia traktatu pokojowego pomiędzy Polską a Turcją w Chocimiu w 1621 roku, sfinansowana zostanie przez stronę turecką. 

Pochodząca z XVIII wieku realizacja Marcella Bacciarellego, włoskiego artysty, który od 1766 roku był nadwornym malarzem Stanisława Augusta Poniatowskiego, to wielkoformatowe dzieło upamiętniające zawarty w 1621 roku traktat pokojowy pomiędzy Polską a Turcją, będący zakończeniem trwającej od 1620 roku wojny pomiędzy państwami. Na co dzień obraz znajduje się w Sali Rycerskiej Apartamentu Wielkiego króla Stanisława Augusta mieszczącej się na pierwszym piętrze Zamku Królewskiego w Warszawie.

Marcello Bacciarelli, Pokój chocimski, 1796

Potwierdzona piątkowym porozumieniem kompleksowa konserwacja dzieła ma za zadanie ponownie wydobyć na światło dzienne wszystkie jego artystyczne, historyczne i estetyczne walory. Prace konserwatorskie podjęte zostaną w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po ich zakończeniu, planowanym na 31 marca 2018 roku, odbędzie się uroczyste odsłonięcie odnowionego obrazu. Będzie to już czwarte dzieło Bacciarellego poddane gruntownej konserwacji.

W trójstronnym porozumieniu mówiącym o przywróceniu „Pokojowi chocimskiemu” jego dawnej świetności, uczestniczyły trzy strony: przedstawiciele ambasady Turcji w Warszawie, reprezentanci Zamku Królewskiego w Warszawie, a także członkowie firmy CROATON Konserwacja i Restauracja Obiektów Dzieł Sztuki Sp. z o. o. Obecny był także minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński oraz minister spraw zagranicznych Turcji, Mevlüt Çavuşoğlu.

„Pokój chocimski” przedstawia, podających sobie dłonie na znak zgody, hetmana polnego koronnego Stanisława Lubomirskiego oraz wielkiego wezyra Dulewara Paszę. Scenie przygląda się królewicz Władysław Zygmunt Waza (późniejszy król Władysław IV), który po śmierci hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza, dowodził wraz z Lubomirskim bitwą po Chocimiem. Na obrazie obecny jest również Jakub Sobieski, autor dziennika z kampanii chocimskiej.

fot. (góra) Marcello Bacciarelli, Pokój chocimski (fragment), 1796

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.