szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe dzieła artystów australijskich w 2017 roku – ranking

31.08.2017

Aktualności, Ciekawostki, Świat: aukcje

Przyjrzyjmy się rankingowi najwyżej wylicytowanych w 2017 roku dzieł artystów australijskich. Co ciekawe, chociaż zestawienie obejmuje światowej sławy nazwiska, rynek sprzedaży prac tych twórców rzadko kiedy wykracza poza obręb Australii, co z pewnością można traktować jako minus europejskiego i amerykańskiego obrotu sztuką.

Najdroższe dzieła twórców australijskich w 2017 roku, źródło: https://www.artprice.com/

Eugene von Guérard, Włoski pejzaż, 1847, źródło: Sotheby’s

Najstarszym artystą obecnym w rankingu jest Eugene von Guérard (1811-1901), który w swoim krajobrazowym malarstwie inspirował się dokonaniami dawnych, niemieckich mistrzów. Urodzony w Wiedniu twórca, po kilku latach studiów spędzonych we Włoszech, później natomiast w Düsseldorfie, gdzie poznał jednego z największych malarzy romantyzmu, Caspara Davida Friedricha, w okresie od 1852 do 1882 roku aktywnie działał w Australii. Inspirowane tamtejszą przyrodą pejzaże von Guérarda stylistycznie nie odbiegały za bardzo od dokonań europejskich twórców XIX wieku. Szybko zdobywszy przychylność krytyków, malarz zyskał wysokie znaczenie w obrębie artystycznej wspólnoty Melbourne, stając się nawet pierwszym nestorem malarstwa w tamtejszej Narodowej Szkole Sztuk Pięknych, a także kuratorem National Gallery of Victoria w Melbourne. Pomimo iż realizacje von Guérarda są rozpoznawalne zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych, 97 procent obrotów jego sztuką koncentruje się w Australii. Marcowa sprzedaż w Sotheby’s dzieła pt. „Breakneck Gorge, Hepburn Springs”, które podwoiło swoje pierwotne szacunki, uzyskując kwotę niemal 1,5 miliona dolarów, świadczy o wysokiej randze jego malarstwa na tym kontynencie.

Brett Whitelay, Baudelaire’s Bird 1973, źródło: Bonhams

Cena krajobrazu von Guérarda została przebita jednak przez bardziej współczesny pejzaż autorstwa Russella Drysdale’go (1912-1981), którego nazwisko dwukrotnie pojawiło się w rankingu. Posługujący się przede wszystkim barwami ochry twórca, zyskał rozgłos za sprawą zrealizowanej w 1942 roku solowej wystawy w Macquarie Galleries w Sydney. W 1954 roku  Drysdale reprezentował Australię na Biennale w Wenecji, co bez wątpienia wpłynęło na fakt, że obecnie pozostaje on jednym z najbardziej znanych australijskich artystów XX wieku. Ponad 2,2 miliony dolarów za sprzedaż pracy „Grandma’s Sunady Walk” w Mossgreen Auctions, ustanowiły nowy rekord aukcyjny artysty. Chociaż podejmowane w ostatnich latach próby sprzedaży jego dzieł na rynku londyńskim zawiodły, realizacje Drysdale’go, które utrzymują stałe, wysokie ceny na rynku australijskim, są niesamowicie pożądane przez tutejszych kolekcjonerów sztuki.

Kolejnym ważnym australijskim twórcą jest, uznawany za awangardzistę, Brett Whiteley (1939-1992). Jego kariera nabrała tempa w latach 60., kiedy to londyńska Tate Gallery nabyła do swoich zbiorów obraz jego autorstwa pt. „Untitled Red painting”.Obecnie brytyjski rynek nie jest zainteresowany pracami Whiteley’a, a 97 procent ich sprzedaży dokonywanych jest w Australii, gdzie dzieła twórcy osiągają wysokie ceny.

Sidney Robert Nolan, Bull, 1956, źródło: Mossgreen Auctions

Na drugiem miejscu rankingu znalazła się realizacja Sidney’a Roberta Nolana (1917-1992), który swoją artystyczną karierę również rozpoczął od malowania pejzaży. Australijskie krajobrazy, nawet po jego emigracji do Anglii w 1955 roku, pozostawały istotnym elementem przedstawień twórcy. Po włączeniu do swojego malarstwa elementów surrealizmu, Nolan wzbudził zainteresowanie instytucji muzealnych na całym świecie. Jego twórczość została mocno doceniona szczególnie w Anglii, gdzie w 1983 roku otrzymał brytyjski Order Zasługi, zaś kilka miesięcy przed swoją śmiercią został członkiem Królewskiej Akademii. Rekord aukcyjny Nolana pobity został jednak nie w Londynie, a w Australii, kiedy to w 2010 roku praca pt. „First-Class Marksman” z 1946 roku została sprzedana za 4,1 miliony dolarów. Realizacje twórcy nadal znajdują swoich nabywców w Wielkiej Brytanii – od początku bieżącego roku wylicytowano tu sześć obiektów jego autorstwa.

fot. (góra) Russel Drysdale, Grandma’s Sunday Walk, 1972, źródło: Mossgreen Auctions

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.