szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Galeria Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury ponownie otwarta

15.09.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

Po trzech miesiącach przerwy – związanej z remontem NCK – Galeria Zdzisława Beksińskiego zostanie ponownie otwarta. Od 16 września miłośnicy malarstwa Mistrza z Sanoka znowu będą mogli oglądać zgromadzone w Galerii obrazy. Dodatkowo w okresie 22.09 – 08.10 czynna będzie czasowa wystawa zdjęć i rysunków Zdzisława Beksińskiego.

Zdzisław Beksiński

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest rozpoznawalna zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym, wzbudzając w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego cechuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwieczniał w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają. Krakowianie nie mieli do tej pory szczęścia do Beksińskiego, nigdy wcześniej nie znalazł on swojego stałego miejsca ekspozycji w naszym mieście.

Galeria została otwarta 7 października 2016 roku i od początku cieszyła się ogromną popularnością. Wystawę obrazów jednego z najważniejszych współczesnych polskich malarzy oglądnęło do połowy czerwca tego roku 41 tysięcy osób.
A tak o malarstwie Zdzisława Beksińskiego mówi Joanna Gościej-Lewińska kuratorka wystawy.
Trzeba jednak koniecznie podkreślić, że fenomen popularności Beksińskiego ma bardzo solidne podstawy. Jak sądzę, ludzie dostrzegają – i potrafią docenić – w jego obrazach autentyczne mistrzostwo warsztatowe, ową niebywałą biegłość operowania środkami malarskimi, jaką dysponowali w ciągu wieków tylko najwięksi. Sam Beksiński zresztą nie krył swojej fascynacji dziełami wielkich mistrzów i starał się do nich na różne sposoby nawiązywać. Rzecz jasna z samych umiejętności niewiele by wynikało, gdyby nie służyły one uruchomieniu czy raczej materializacji owych niebywałych wizji, jakie wyszły spod jego ręki i jakie od lat nas poruszają. Widz ma poczucie, że artysta dostrzegł i pokazał mu coś, co inni tylko przeczuwają.

Zdzisław Beksiński, Olej, 132×98, 1985

Stała ekspozycja malarstwa liczy 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tzw. okresu fantastycznego w twórczości artysty oraz klika dzieł z ostatniego okresu jego życia. Kolekcję prac Zdzisława Beksińskiego, przekazaną NCK w depozyt przez Annę i Piotra Dmochowskich, kolekcjonerów sztuki, marszandów i przyjaciół artysty, uzupełnia 100 rysunków i 100 fotografii. Szczególnie warto polecić uwadze zwiedzających fotografie, powstałe jeszcze w latach 50., gdy przez chwilę aparat fotograficzny wydawał się Beksińskiemu podstawowym narzędziem pracy, a awangarda – wyznacznikiem działań artystycznych. Z kolei zgromadzone rysunki to przegląd niemal wszystkich wątków, z jakimi spotykamy się w jego bogatej twórczości – stałych i ulotnych motywów, powracających i przemijających fascynacji. To zarazem rzadko spotykana w takiej kondensacji opowieść o doskonaleniu przez artystę warsztatu, doprowadzonego w przypadku Beksińskiego do wyjątkowego mistrzostwa.

Galeria Zdzisława Beksińskiego (200 m2) została zaprojektowana przez firmę EKOTEKTURA, a sama aranżacja wystawy jest dziełem Joanny Gościej-Lewińskiej. Dzięki temu widzowie mają okazję oglądać fantastyczne obrazy Beksińskiego w niezwykle klimatycznej atmosferze, wspartej precyzyjnym, profesjonalnym oświetleniem i muzyką Armanda Amari brzmiącą niejako w tle ekspozycji.

fot. (góra) Galeria Zdzisława Beksińskiego, źródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.