szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
FILM PEKAO KOSSAK Galeria Stalowa „Fragments of Reality”

Najciekawsi wystawcy 15. Warszawskich Targów Sztuki

06.10.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

Warszawskie Targi Sztuki stanowią obecnie jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce. W tym roku 15 już edycja imprezy zgromadzi w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie blisko 60 starannie wyselekcjonowanych galerii sztuki i antykwariatów. Instytucje te będą miały okazję zaprezentować szerokiemu gronu galerzystów, marszandów, kolekcjonerów czy artystów blisko 1000 dzieł sztuki, począwszy od malarstwa, rzeźby i fotografii, na obiektach antykwarycznych i numizmatycznych kończąc. Wśród bogatej  oferty tegorocznych Warszawskich Targów Sztuki niełatwo wybrać najbardziej interesujące polskie instytucje artystyczne, którym warto poświęcić więcej uwagi w trakcie tego szczególnego dla pasjonatów piękna weekendu pomiędzy 13 i 15 października. Jednakże, na długiej liście antykwariatów i galerii uczestniczących w imprezie wyróżnić można te z nich, które na pewno nie zawiodą spragnionej artystycznych przeżyć publiczności.

Beta 16

Interesujące eksponaty zaprezentuje na Warszawskich Targach Sztuki z pewnością warszawska galeria Beta 16, która skupia przede wszystkim prace z zakresu abstrakcji. Instytucja gromadzi różnorodne dzieła z tej dziedziny malarstwa: abstrakcjonizm geometryczny i niegeometryczny, liryczny, organiczny, op-art, taszyzm, a także malarstwo gestu, materii oraz twórczość operującą  konwencją znaku. Kolekcjonerzy i pasjonaci sztuki znajdą tutaj zarówno nazwiska znanych klasyków współczesności i przedstawicieli awangardy, jak i artystów młodego pokolenia. Do najwybitniejszych nazwisk, wypełniających na co dzień mury galerii zaliczyć można: Magdalenę Abakanowicz, Rafała Bujnowskiego, Tadeusza Dominika, Stanisława Fijałkowskiego, Tadeusza Kantora, Jana Lebensteina, Zbigniewa Makowskiego, Henryka Stażewskiego, Jana Berdyszaka, Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego, Jana Lanicę, Mieczysława Janikowskiego czy Jana Tarasina.

101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej

Stosunkowo młodą, jednakże bardzo obiecującą warszawską instytucją kultury, która pojawi się na 15. Warszawskich Targach Sztuki jest 101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej. Pierwsze zorganizowane w jej murach wystawy poświęcone zostały fotografii portretowej Anny Nowickiej, Anny Tomczyńskiej i Katarzyny Kaula Kryńskiej, rzeźbie Grzegorza Gwiazdy, a także malarstwu Zbigniewa M. Dowgiałło. Galeria skupia przedstawicieli rozmaitych sztuk wizualnych, począwszy od malarstwa i grafiki, poprzez fotografię, na rzeźbie, ceramice i szkle kończąc. Obok twórczości autorów o ugruntowanej już na rynku sztuki pozycji, takich jak Zbigniew Waszczeniuk, Tomasz Kuran czy Wioleta Jaskólska, instytucja wspiera także dopiero rozpoczynających swoje zawodowe kariery artystów.

Galeria Mostra

Kolejną warszawską instytucją sztuki, która z pewnością na tegorocznych Warszawskich Targach Sztuki zaprezentuje interesującą artystyczną ofertę jest Galeria Mostra. W swoich zbiorach skupia ona zarówno prace rzeźbiarskie, takich artystów jak Sylwester Ambroziak, Beata Czapska czy Krzysztof Bronisław, jak i malarskie, na przykład Wojciecha Cieśniewskiego, Tadeusza Dominika, Andrzeja Mierzejewskiego, Stanisława Młodożeńca oraz Janusza Mulaka. W bogatej ofercie instytucji można znaleźć również plakaty i okładki płyt winylowych autorstwa Radosława Szaybo czy ilustracje Józefa Wilkonia.

Galeria STALOWA

Interesującej ekspozycji można także spodziewać się ze strony młodej, bo funkcjonującej dopiero od 2013 roku, warszawskiej Galerii STALOWA. Instytucja za główny cel swojej działalności postawiła sobie promocję interesującego, współczesnego malarstwa, dlatego też w jej ofercie znaleźć można przede wszystkim dzieła młodych, dobrze rokujących twórców takich, jak Martyna Borowiecka, Bartosz Czarnecki czy Berenika Kowalska. Obok prób wprowadzenia rozpoczynających swoją karierę talentów na rynek międzynarodowy, STALOWA kładzie nacisk na wspieranie działalności twórców o ugruntowanej już pozycji zawodowej. Dlatego też galeria reprezentuje również takie nazwiska, jak Czesław Czapliński, Viola Tycz czy Igor Wójcik.

Galeria Sztuki Limited Edition

Galeria Sztuki Limited Edition jest o tyle wyjątkowa, iż funkcjonuje wyłącznie w Internecie. Jednakże jej wirtualna działalność nie ogranicza się jedynie do prezentacji i sprzedaży dzieł słynnych polskich i zagranicznych twórców. Instytucja wykorzystuje nowoczesne media, aby tworzyć wirtualne wystawy i tym samym dać odbiorcom możliwość zapoznania się z twórczością znanych artystów bez konieczności wychodzenia z domu. Limited Edition oferuje szeroki wybór dzieł przedstawicieli współczesnej polskiej i zagranicznej sceny artystycznej, począwszy od tradycyjnego malarstwa, poprzez fotografię, na grafice i rysunku kończąc. Spośród cenionych na świecie klasyków można znaleźć tutaj prace Pabla Picassa, Marca Chagalla, Salvadora Dali, Paula Klee czy też Joana Miró. Jeśli chodzi o rodzimych twórców, Limited Edition posiada w swojej ofercie fotografie Szymona Brodziaka czy Marcina Ryczka, grafiki Dominika Jasińskiego, obrazy Bartłomieja Kownackiego, Rafała Szatona, Marcina Painty, Jadwigi Maj, Paula Bika, Wiktora Dżochowskiego rzeźby Beaty Czapskiej, a także ilustracje Józefa Wilkonia i Janusza Stannego.

Galeria Zderzak

Jednym z czołowych reprezentantów krakowskich instytucji sztuki na Warszawskich Targach Sztuki w tym roku będzie Galeria Zderzak. Powstała ona w 1985 roku jako niezależna jednostka działająca poza cenzurą i ówczesnym oficjalnym obiegiem sztuki. Jej nazwa wzięła się od zderzaka samochodowego, który wisiał nad drzwiami strychu prywatnej posesji, gdzie odbywały się pierwsze wystawy organizowane w zupełnie autonomicznej wówczas galerii. Dzisiaj instytucja prowadzi niezwykle aktywną działalność wystawienniczą i edukacyjną. W swojej ofercie posiada prace tak wybitnych polskich artystów, jak Rafał Bujnowski, Stefan Gierowski, Ryszard Grzyb, Zbigniew Makowski, Jarosław Modzelewski, Zdzisław Nitka czy Jan Młodożeniec. Podobnie jak w początkach swojej działalności, Zderzak duży nacisk kładzie na promocję młodych, utalentowanych artystów. Stąd w bogatej propozycji galerii znaleźć można prace na przykład Moniki Chlebek, Dawida Czycza, a także Łukasza Stokłosy. Ponadto, jedną z wielkich misji instytucji jest dowartościowanie użytkowej formy wizualnej, jaką jest plakat.

Galeria Olimpus

Również łódzkie środowisko artystyczne, ponieważ to właśnie prace jego przedstawicieli w szczególności w swojej kolekcji uwzględnia Galeria Olimpus, będzie miało swojego reprezentanta na 15. Warszawskich Targach Sztuki. Ujmując działalność instytucji z szerszej perspektywy można powiedzieć, że skupia się ona na dokumentowaniu i analizie najważniejszych zjawisk zachodzących w polskiej twórczości wizualnej w XX i XXI wieku. Galeria w swoich zbiorach zawiera zarówno prace malarskie, graficzne i fotograficzne, jak i rzeźbiarskie. Jeśli chodzi o malarstwo, instytucja skupia dzieła tak wybitnych polskich twórców, jak Henryk Stażewski, Jan Berdyszak, Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, Maria Jarema, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Tadeusz Dominik, Tadeusz Kantor, Teresa Pągowska czy Wojciech Fangor. W dziedzinie grafiki galeria gromadzi prace na przykład Antoniego Starczewskiego, Jana Tarasina oraz Stanisława Wójtowicza, natomiast fotografii – Bronisława Schlabsa, Wiesława Barszczaka, bądź Ireneusza Pierzgalskiego. Wciąż dosyć wąskim polem działalności galerii jest rzeźba. Jednakże wśród reprezentantów tej dziedziny twórczej instytucja również wybiera wybitne nazwiska, takie jak Henryk Albin Tomaszewski czy Leon Levkovitch. Artystami ściśle związanymi z Galerią Olimpus są natomiast między innymi Tomasz Musiał, Wojciech Leder, a także Paweł Hajncel.

Galeria Piekary

Z pewnością interesujących twórców na Warszawskich Targach Sztuki zaprezentuje poznańska Galeria Piekary. Założona w 2003 roku instytucja, dziś może pochwalić się liczbą ponad stu zorganizowanych ekspozycji indywidualnych, zbiorowych oraz kuratorskich. W przestrzeni galeryjnej miały miejsce wystawy tak cenionych artystów polskich, jak Stefan Gierowski, Jan Tarasin, Stanisław Fijałkowski czy Teresa Tyszkiewicz. Instytucja prowadzi również zakrojoną na szeroką skalę działalność wydawniczą, publikując między innymi katalogi, albumy i książki artystyczne, wśród których znalazła się wielokrotnie nagradzana pozycja Zdzisława Sosnowskiego „Goalkeeper Forever”. Jedną z misji galerii jest przywrócenie dyskursowi historii sztuki postaci klasyków nowoczesności, a więc Marka Włodarskiego, Henryka Wicińskiego, Karola Hillera, Bogusława Szwacza czy Bronisława Schlabsa. Główny cel instytucji jest jednak nakierowany na promocję utalentowanych artystów młodego pokolenia z zakresu takich dziedzin sztuki jak fotografia (Michał Bugalski, Magda Hueckel, Dawid Misiorny), malarstwo (Kamil Kuskowski, Paweł Matyszewski), instalacja (Aleksandra Ska, Małgorzata Markiewicz).

Galeria MUZALEWSKA

Poznańska Galeria Muzalewska jest instytucją wyróżniającą się się bardzo aktywną działalnością wystawienniczą, polegającą przede wszystkim na organizacji indywidualnych prezentacji artystów współczesnych, którzy przygotowują swoje pokazy jako ekspozycje dopasowane ściśle do wnętrz galeryjnych. Z przedsięwzięciami wystawowymi bezpośrednio związana jest czynna działalność wydawnicza, którą prowadzi instytucja. Wśród jej zbiorów znajdują się prace twórców polskich i zagranicznych z obszaru takich dziedzin jak malarstwo, rzeźba i instalacja artystyczna. Z Galerią Muzelewska współpracują tak cenieni na polskim rynku sztuki autorzy, jak Krzysztof M. Bednarski, Jan Berdyszak, Stanisław Dróżdż, Zbigniew Gostomski oraz Jerzy Kałucki.

mia ART GALLERY

Wrocławską mia ART GALLERY wyróżnia idea tworzenia obszarów wspólnego doświadczania dla reprezentantów całego spektrum kultury i sztuki. Dlatego też, wśród artystów instytucji, obok przedstawicieli malarstwa, rysunku, rzeźby czy fotografii, znajdują się twórcy związani z takimi dziedzinami wizualnego przedstawienia, jak video, intermedia czy nawet performance. Galeria gromadzi prace zarówno twórców znanych i cenionych, na przykład Lva Sterna, Krzysztofa M. Bednarskiego, Józefa Hałasa, Zdzisława Nitki czy Konrada Jarodzkiego, jak i utalentowanych autorów młodszego pokolenia, takich jak Ziemowit Fincek, Natalia Okoń-Rudnicka, Michał Marek czy Wojtek Kielar. Instytucja duży nacisk kładzie na promocję zwłaszcza wrocławskiego środowiska artystycznego, co potwierdza fakt gromadzenia dzieł wybitnych twórców Grupy Wrocławskiej, ale również, związanych z tym miastem, niedawno debiutujących malarzy, rysowników czy rzeźbiarzy.

Galeria Arttrakt

Kolejnym interesującym reprezentantem wrocławskich instytucji kultury na 15. Wrocławskich Targach Sztuki jest Galeria Arttrakt, zainteresowana głównie klasycznymi formami przedstawienia, takimi jak malarstwo. Pomimo czytelnego kierunku działalności, instytucja pozostaje otwarta również na sztukę poszukującą nowych środków wyrazu.  Dlatego też, galeria, gromadząc wartościową, intrygującą oraz wnoszącą nowe istotne treści twórczość, tworzy przestrzeń zarówno dla młodych, debiutujących dopiero autorów, jak i artystów już znanych oraz  cenionych. Wobec tego, wśród autorów związanych z instytucją znajdują się malarze z dużymi osiągnięciami na polu sztuki i imponującym dorobkiem artystycznym, tacy jak Ryszard Grzyb, Jacek Sroka czy Artur Przebindowski, ale też reprezentanci młodszego pokolenia, na przykład Piotr Kmita, Julita Malinowska oraz Joanna Mlącka. Galerię wyróżnia również aktywna działalność na polu wystawienniczym, edukacyjnym oraz wydawniczym.

Powyższe zestawienie nie wyczerpuje listy interesujących galerii, które wraz z reprezentowaną przez nie twórczością pojawią się na 15. Warszawskich Targach Sztuki. Stanowi ono jednak zbiór instytucji o rozmaitych profilach, ukierunkowanych na promocję różnorodnych dziedzin sztuk wizualnych oraz środowisk artystycznych, dzięki czemu doskonale ukazuje szerokie  spektrum, zarówno tematyczne, jak i warsztatowe, dzieł prezentowanych na tegorocznej edycji wydarzenia. Z pewnością tak duża wielokierunkowość proponowanej twórczości stanie się ogromną zachętą dla pasjonatów sztuki, kolekcjonerów, galerzystów, marszandów czy też artystów do udziału w tym ważnym wydarzeniu artystycznym.

fot. (góra) 14. Warszawskie Targi Sztuki, źródło: Rynek i Sztuka.pl

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.