szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rubens autorem portretu uznawanego za falsyfikat

06.10.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Nieobecny w świecie sztuki przez przeszło 400 lat obraz przedstawiający George’a Villiersa odzyskał chwałę. Do tej pory uważany za falsyfikat portret został poddany konserwacji. Dzięki niej potwierdzono, że jego autorem jest Peter Paul Rubens.

Peter Paul Rubens, Portret George’a Villiersa, pierwszego księcia Buckingham, ok. 1625

George Villiers był pierwszym księciem Buckingham. Był synem drobnego szlachcica, ale szybko wyrobił swoją wysoką pozycję wśród szkockiej arystokracji. Opinii publicznej nie umknęły jego bliskie kontakty z Jakubem I Stuartem – ówczesnym królem Szkocji. Przez jednych uważani oni byli za kochanków, przez innych wyłącznie za bliskich przyjaciół. Do dzisiaj charakter ich znajomości pozostaje zagadką. Villiers zamordowany został w 1628 roku w wieku 55 lat – 3 lata po śmierci Jakuba I.

Portret został wykonany ok. 1625 roku. Z powodu zanieczyszczeń jakie na nim osiadły długo uważany był za późniejszą reprodukcję. Jednak historyk sztuki dr Bendor Grosvenor miał pewne przeczucia i postanowił pójść ich tropem. Zadecydował wtedy o konieczności oczyszczenia i konserwacji obrazu znalezionego w Glasgow. Miano oryginału nadał mu Ben van Beneden, dyrektor Rubenshuis w Antwerpii.

Odkrycie to jest o tyle ekscytujące, że Rubens dość rzadko malował portrety. Najbardziej z jego twórczością kojarzą się kobiety o pełnych kształtach. Artysta często podejmował się też tematyki religijnej czy mitologicznej. Odkrycie portretu tak znanej osobistości sporządzonego przez światowej sławy malarza jest niezwykle rzadką, a co za tym idzie, ekscytującą niespodzianką.

I. S.

fot. (góra) Peter Paul Rubens, Portret George’a Villiersa, pierwszego księcia Buckingham (fragment), ok. 1625

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.