szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Porażki i zaskoczenia londyńskiej aukcji Christie’s

10.10.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Kilka dni temu podczas Frieze London odbyła się aukcja sztuki powojennej i współczesnej organizowana przez dom aukcyjny Christie’s. Był to wieczór wzlotów i upadków. Część szacunków okazała się zbyt optymistyczna, inne zaś ulegały zwielokrotnieniom. Jednak największym zaskoczeniem wieczoru okazało się dzieło Francisa Bacona. Niedostępny publiczności przez 45 lat portret papieża jego autorstwa wciąż nie zmienił właściciela.

Francis Bacon, Head with Raised Arm, 1955, źródło: Christie’s

Obraz „Study of Red Pope 1962. 2nd Version 1971″ miał być perłą tej aukcji i szansą na pobicie rekordu artysty. Okazało się jednak, że nie ma chętnego do nabycia dzieła. Początkowo szacowano, że znany obraz przyciągnie publiczność i kolekcjonerów. Najdroższe obecnie płótno  brytyjskiego artysty warte jest 42 mln funtów, to natomiast miało zostać sprzedane prawie 20 mln drożej. Potencjalni nabywcy okazali się jednak bardzo ostrożni i pracy nie udało się sprzedać. Sytuację uratował fakt, że Christie’s przygotował nie jeden, a dwa obrazy artysty. Następny z nich „Head with Raised Arm” (1955) wyceniono na 7 mln funtów. Dzieło to stało się powodem zaciekłej walki między dwoma marszandami – Thomasem Gibsonem i Nickiem McLeanem. Po długiej walce zwyciężył McLean z kwotą 11.5 mln funtów.

Jean-Michel Basquiat, Red Skull, 1982, źródło: Christie’s

Nieustannie na fali prosperity unosi się Jean-Michel Basquiat. Jego „Red skull” (1982) została zakupiona przez doradczynię ds. sztuki Abigail Asher za szacowaną wcześniej kwotę 16.5 mln funtów. A skoro już mowa o amerykańskim malarzu, należy wspomnieć Yusaku Maezawę, który w tym roku zapewnił Basquiatowi pierwsze miejsce wśród najdroższych artystów nowoczesnych. Japoński kolekcjoner znowu zaopatrzył się w imponujące dzieło. Tym razem nabył rzeźbę Antony’ego Gormley’a „A Case for an Angel 1” (1989). Ten ponad 8-metrowy odlew kosztował go 5,3 mln funtów. Maezawa licytował przez telefon, zaś po zakończonej licytacji od razu podzielił się swoją zdobyczą na Instagramie.

Amerykańscy artyści, również odnieśli na aukcji kilka sukcesów. David Salle sprzedał swój „Mingus in Mexico” (1990) za kwotę powyżej przewidywanej, a mianowicie za 608 tys. funtów. Natomiast „ New Land” Amy Sillman potroił swoją wartość.

David Salle, Mingus in Mexico, 1990, źródło: Christie’s

Mimo wszystko porażka portretu Bacona i wyjątkowo słabe wyniki uzyskane przez obiekty autorstwa takich artystów, jak Peter Doig, Jenny Saville i Damien Hirst spowodowały, że dom aukcyjny przeliczył się swoich dążeniach do osiągnięcia 139 mln dolarów planowanego zysku. Aukcji nie można nazwać jednak kompletnym niepowodzeniem, gdyż wylicytowane prace posiadały wartość 99,5 mln dolarów. Plasuje to Christie’s na drugim miejscu w sprzedaży współczesnych dzieł sztuki w Europie oraz na najwyższym stopniu podium w historii targów Frieze London.

I. S.

fot. (góra) Francis Bacon, Study of Red Pope 1962. 2nd Version 1971 (fragment), 1971, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.