szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe sprzedaże na włoskim rynku sztuki – ranking

17.10.2017

Aktualności, Ciekawostki, Świat: aukcje

Włoski obieg dzieł wizualnych przejawia analogiczne tendencje do tych, które obecne są na międzynarodowym rynku sztuki. Również w jego obrębie największym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszy się bowiem twórczość XX-wieczna, a w szczególności powojenna. Przyjrzyjmy się zatem najdroższym, sprzedanym we Włoszech w ciągu ostatniego roku dziełom sztuki. 

Okazuje się, że włoska sztuka powojenna cieszy się dużym powodzeniem nie tylko w lokalnym obiegu. Nazwiska sytuujące się na szczycie poniższego zestawienia, takie, jak Lucio Fontana czy Enrico Castellani, pożądane są również na zachodnich rynkach sztuki czy nawet w światowym obiegu dzieł wizualnych. Świetnym tego przykładem jest obecny na liście Giorgio Morandi, który w przeciągu ostatnich dwóch lat na rynku chińskim wygenerował około dwa miliony dolarów dochodu ze sprzedaży swoich dzieł.

Najwyższe w przeciągu roku sprzedaże na włoskim rynku sztuki, źródło: www.artprice.com

Enrico Castellani, Superficie bianca, 1984, źródło: Christie’s

Włochy, które stanowią szósty pod względem wielkości rynek obrotu dziełami sztuki na świecie, w pierwszej połowie 2017 roku uzyskały równy 95 milionom dolarów ogólny przychód ze sprzedaży niemal 12 tysięcy prac wizualnych. Chociaż taki wynik godny jest pochwały, wydaje się, że rynek włoski nie do końca wykorzystuje potencjał rodzimych artystów. Podczas gdy najdroższa w tym roku we Włoszech sprzedaż dzieła Fontany wyniosła nieco powyżej 1,7 miliona dolarów, w Londynie od początku bieżącego roku zanotowano aż cztery wyższe wyniki aukcyjne dla tego artysty, nie mówiąc już o wylicytowanym za 3 miliony dolarów w maju w Nowym Jorku dziele „Conectto Spaziale” włoskiego twórcy.

Giorgio Morandi, Natura morta, 1953, źródło: Christie’s

W ciągu ostatnich czterech lat na zachodnich rynkach sztuki można było obserwować znaczny wzrost zainteresowania twórczością takich włoskich artystów, jak Fontana, Burri czy Castellani. Swoje ogromne w tym zasługi posiada przede wszystkim Londyn, gdzie największe domy aukcyjne  – Christie’s i Sotheby’s – podczas Frieze Art Fair organizują licytacje dedykowane w całości sztuce włoskiej. W 2015 roku te dwie instytucje podczas aukcji poświęconych włoskiej twórczości odnotowały imponujący łączny przychód równy ok. 124 milionom dolarów. Podczas dwudniowej sprzedaży największy sukces osiągnął jednak dom aukcyjny Sotheby’s, generując cenowy rekord w wysokości 24,4 milionów dolarów za dzieło Fontany. Instytucja niedługo cieszyła się jednak tym powodzeniem – miesiąc później w nowojorskim Christie’s praca włoskiego twórcy znalazła nabywcę gotowego zapłacić za nią ponad 29 milionów dolarów.

Pasjonaci sztuki, którzy zakupili obraz Fontany kilka lat temu, dziś mogą spodziewać się kilkumilionowych zysków. W ciągu czterech ostatnich lat aż cztery dzieła włoskiego artysty wylicytowane zostały za kwotę przewyższającą 20 milionów dolarów. Od roku 2000 sprzedaż sztuki Fontany przyniosła włoskiemu rynkowi sztuki około 150 milionów dolarów. Suma ta wydaje się jednak niewielka w porównaniu z Wielką Brytanią, która w tym samym czasie dzięki transakcjom z udziałem obrazów Fontany wygenerowała zysk równy 572 milionów dolarów.

K. Z. 

fot. (góra) Lucio Fontana, Concetto spaziale, Attese, 1962-1963, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.