szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zidentyfikowano trzy zaginione prace Käthe Kollwitz

23.10.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Trzy zidentyfikowane ostatnio dzieła niemieckiej artystki Käthe Kollwitz, które zaginęły w czasie II wojny światowej, zwrócone zostaną Gabinetowi Miedziorytów w Dreźnie. Okazuje się, że to bardzo korzystny czas, ponieważ 19 października w instytucji otworzyła się ekspozycja 70 prac dzieł słynnej graficzki. 

Käthe Kollwitz, Mutter mit Kind uber der Schulter, ok. 1915, źródło: Christie’s

Petra Kuhlmann -Hodick, główna konserwatorka drezdeńskiego Gabinetu Miedziorytów poinformowała media, iż zidentyfikowane prace Kollwitz jeszcze nie dotarły do muzeum. Mają one zostać dostarczone instytucji dopiero 8 listopada. Chociaż dzieła zostały odzyskane przez fiński urząd celny w Helsinkach już w 1984 roku, dopiero miesiąc temu niemieckie muzeum otrzymało potwierdzenie, że realizacje faktycznie zostały wykonane przez Kollwitz i jako należące przed zaginięciem do zbiorów instytucji mogą ponownie do niej wrócić. Na odwrocie prac odkryto bowiem znak Kupfertich-Kabinett oraz stary numer inwentaryzacyjny.

Odbywający się obecnie w Gabinecie Miedziorytów pokaz stanowi jedną z wielu wystaw zrealizowanych w tym roku w Niemczech z okazji 150 urodzin Käthe Kollwitz.

Käthe Kollwitz. Die Mutter (Knesebeck 176 VII), źródło: Sotheby’s

Zbiór drezdeńskiego Kupfertich-Kabinett jest jedną z największych kolekcji dzieł niemieckiej artystki. Gabinet Miedziorytów był pierwszym publicznym muzeum, które pod dyrekcją Maxa Lehrsa (1855-1938) zdecydowało się rozpowszechniać zdradzającą proletariackie, komunistyczne i pacyfistyczne sympatie twórczość Kollwitz. Postanowienie ówczesnego dyrektora instytucji było o tyle odważne, że w tym czasie niezwykle mała ilość kobiet zdobywała uznanie i szacunek w świecie sztuki, nie mówiąc już o ich udziale przy tym w dyskursie politycznym czy społecznym.

Po śmierci w 1945 roku Kollwitz stała się jedną z czołowych postaci niemieckiej sceny artystycznej. Jej nazwiskiem zaczęto opatrywać ulice i place, zwłaszcza w Berlinie, gdzie graficzka, malarka i rzeźbiarka, żyjąc i pracując spędziła wiele lat.

Jak przyznaje Kuhlmann -Hodick, wciąż nie zdecydowano, czy świeżo zidentyfikowane prace zostaną włączone do trwającej wystawy.

Ekspozycja poświęcona twórczości Käthe Kollwitz potrwa w Gabinecie Miedziorytów Kupfertich-Kabinett Dresden do 14 stycznia przyszłego roku.

K. Z. 

fot. (góra) Käthe Kollwitz, Frau mit totem Kind (Knesebeck 81.IX), 1903, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.