szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Agnieszka Polska laureatką prestiżowej nagrody berlińskiej Galerii Narodowej

24.10.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Urodzona w Polsce, a mieszkająca i pracująca obecnie w Niemczech, Agnieszka Polska, artystka sztuk wizualnych, tworząca również filmy, animacje i fotografie, wyróżniona została prestiżową nagrodą berlińskiej Galerii Narodowej. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w piątek 20 października w sali widowiskowej muzeum Hamburger Bahnhof.

Jedna z najbardziej prestiżowych artystycznych nagród Niemiec przyznawana jest twórcom wizualnym poniżej 40 roku życia, którzy żyją i pracują w Berlinie. Nagrodę jurorów otrzymała Agnieszka Polska. Nagroda publiczności ogłoszona zostanie natomiast w styczniu 2018 roku.

Pomimo iż wyróżnienie nie wiąże się z gratyfikacją pieniężną, zapewnia ono uhonorowanemu artyście dużą, indywidualną wystawę w jednym z państwowych muzeów Niemiec.

W 2015 roku zdobywczynią zarówno wyróżnienia przyznanego z rąk jury, jak i nagrody publiczności, została Anne Imhof, która w tym roku otrzymała Złotego Lwa na 57. Biennale Sztuki w Wenecji. W 2011 roku nagrodą Galerii Narodowej uhonorowany został Cyprien Gaillard, natomiast w 2009 roku – Omer Fast.

Jumana Manna, Sol Calero, Iman Issa, Agnieszka Polska, źródło: materiały prasowe Galerii Narodowej w Berlinie

Sheena Wagstaff, dyrektorka departamentu sztuki nowoczesnej i współczesnej w nowojorskim Metropolitan Museum of Art, podczas uroczystości wręczenia nagrody stwierdziła, że Polska za pośrednictwem swojej twórczości odnosi się do najpilniejszych kwestii naszych czasów. Oprócz Wagstaff w jury konkursu zasiadło czworo innych dyrektorów i kuratorów międzynarodowych instytucji kulturalnych, w tym Udo Kittelmann, Hou Hanru, Sven Beckstette oraz Zdenka Badovinac.

Listę nominowanych zdominowały w tym roku cztery kobiety, wśród których – oprócz Agnieszki Polskiej – znalazły się artystki: Sol Calero, Iman Issa, Jumana Manna. Pomimo że każda z nich zaprezentowała w ramach otwartej 29 września w Galerii Narodowej wystawy zupełnie różne stylistycznie prace, jury zwróciło uwagę na ich wspólną płaszczyznę, którą jest zaangażowanie w sprawy społeczne. Polska na ekspozycji pokazała dwa nowe filmy, w których przedstawiła Słońce jako bezradnego świadka ludzkiego postępowania prowadzącego do ekologicznego upadku świata.

Urodzona w 1985 roku Agnieszka Polska studiowała na wydziale artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie. W 2011 roku została laureatką organizowanego przez wrocławską galerię BWA malarskiego konkursu im. Eugeniusza Gepperta, natomiast dwa lata później zdobyła Nagrodę Filmową przyznawaną przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Szkołę Wajdy. Używając takich mediów, jak malarstwo, fotografia, film czy animacja, Polska w dużym stopniu skupia się na penetrowaniu historii sztuki, mitów czy trudnych do zweryfikowania legend.

K. Z. 

fot. (góra) Agnieszka Polska, What the Sun Has Seen (Version II), 2017, źródło: materiały prasowe Galerii Narodowej w Berlinie

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.