szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Odnaleziono marmurowe popiersie Napoleona autorstwa Rodina

26.10.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

W Madison, New Jersey odnaleziono uznawaną za zaginioną pracę jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy francuskich, Auguste’a Rodina. Datowane na około 1908 roku marmurowe popiersie Napoleona Bonapartego, które utracono pod koniec lat 20. XX wieku, znajdowało się w jednej z sal budynku władzy miejskiej. Po potwierdzeniu przez znawcę sztuki Rodina autentyczności dzieła, zdecydowano, iż rzeźba do końca października bieżącego roku będzie eksponowana w Philadelphia Museum of Art.

Auguste Rodin z rzeźbą „Napoleon enveloppé dans ses réves”, 1910, źródło: Philadelphia Museum of Art

Kluczem do rozwiązania zagadki, w jaki sposób realizacja Rodina znalazła się w Madison, jest postać Geraldine Rockefeller Dodge, córki Williama D. Rockeffelera. Pełna pasji kolekcjonerka sztuki odpowiedzialna jest za budowę neoklasycystycznego Hartley Dodge Memorial Building – gmachu wzniesionego w 1935 roku na cześć jej syna, który zmarł w wypadku samochodowym. Dodge znana była z dekorowania budynku rządowego dziełami ze swoich zbiorów sztuki. Nicolas Platt, prezes Hartley Dodge Foundation, przyznał, że często umieszczała ona we wnętrzu gmachu własne przedmioty, a popiersie Napoleona z pewnością było jednym z takich przedmiotów.

Według badań, które niedawno przeprowadzone zostały przez fundację nadzorującą stan zachowania budynku, Geraldine Rockefeller Dodge nabyła popiersie Napoleona podczas aukcji w 1934 roku. Poprzednim właścicielem rzeźby była rodzina Thomasa Fortune Ryana, tytoniowego magnata, który w latach 1915–1929 wypożyczał dzieło nowojorskiemu Metropolitan Museum of Art.

Przez około osiem dekad popiersie stało na cokole w głównej sali budynku, popadając w zapomnienie. Taka sytuacja miała miejsce do 2015 roku, kiedy to fundacja wynajęła archiwistkę, 22-letnią absolwentkę studiów, Mallory Mortillaro, która pomogła wykazać autorstwo rzeźby. Jak mówi Platt, przesuwając palcem wzdłuż podstawy dzieła natrafiła ona na wyryty dłutem znak, który okazał się podpisem „A. Rodin”.

Po tym odkryciu fundacja skontaktowała się z wybitnym znawcą twórczości francuskiego rzeźbiarza, Jérôme Le Blay’em, dawniej pracującego w Museé Rodin założyciela Comité Rodin. Potwierdził on autentyczność dzieła. Jak podaje, już pierwsze otrzymane przez niego zdjęcie marmurowej realizacji wskazywało na autorstwo Rodina. Ponieważ ekspert posiada ogromną bazę danych związaną z działalnością francuskiego artysty, bez problemu w swoich materiałach archiwalnych odnalazł reprodukcję pracy. Pochodząca z 1910 roku fotografia, którą dysponuje Le Blay, ukazuje bowiem rzeźbiarza stojącego obok popiersia Napoleona, oficjalnie zatytułowanego „Napoleon enveloppé dans ses réves”.

Wartość dzieła szacowana jest na 4-12 mln dolarów. Firma ubezpieczeniowa powiadomiła fundację, że tak drogie dzieło nie może znajdować się w budynku municypalnym. Dlatego też skontaktowano się z instytucjami muzealnymi, które mogłyby być zainteresowane przyjęciem pożyczki w formie długo uznawanej za zaginioną rzeźby Rodina. Zgodę na to wyraziło Philadelphia Museum of Art.

K. Z. 

fot. (góra) Auguste Rodin, Chciwość i pożądanie, 1887

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.