szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Donald Trump kolekcjonuje falsyfikaty Renoira?

27.10.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Oglądając emitowany krótko po  wyborach prezydenckich w 2016 roku w USA wywiad z Donaldem Trumpem w programie „60 Minutes”, orli wzrok miłośników sztuki wypatrzył wiszący na ścianie za plecami głowy państwa impresjonistyczny obraz wyglądający na dzieło Pierre-Auguste’a Renoira. Jeszcze bardziej uważni pasjonaci od razu dostrzegli, że z dziełem jest coś nie tak. 

Pierre-Auguste Renoir, Dwie siostry na tarasie, 1881

Timothy O’Brien, dziennikarz New York Times, przyznał, że miał okazję oglądać obraz w prywatnym samolocie Trumpa, kiedy jeszcze nie był on prezydentem. Wówczas O’Brien powiedział mu, że praca nie jest oryginałem. Dziennikarz wychował się bowiem w Chicago i właściwą realizację Renoira pt. „Dwie siostry na tarasie” znał z Instytutu Sztuki w Chicago. Co więcej, przedstawiciele tej instytucji potwierdzili, iż obraz Ranoira, który wisi w ich muzeum jest jak najbardziej autentyczny.

Richard Brettell, były dyrektor Muzeum Sztuki w Dallas oraz autor kilku książek o impresjonizmie, nie ma wątpliwości, co do tego, że obraz, który posiada Trump jest falsyfikatem. Powiedział on przy tym, że wspaniała praca Renoira „Dwie siostry (na tarasie)” była jedną z gwiazd zaaranżowanej w 1882 roku wystawy sztuki impresjonistycznej, zaś od 1993 roku należy ona do zbiorów Instytutu Sztuki w Chicago. Brettell dodał również, że niemożliwym jest, aby istniały dwie wersje słynnego dzieła, ponieważ Renoir nigdy dwukrotnie nie malował tych samych realizacji.

Pierre-Auguste Renoir, Loża teatralna, 1874

Richard Rand, który brał udział przy współtworzeniu kolekcji sztuki w Muzeum J. Paul Getty w Kalifornii doszedł do podobnych konkluzji, co Brettell. Stwierdził on, że chociaż Renoirowi zdarzało się w swojej działalności powielać niektóre elementy kompozycyjne, nigdy nie duplikował on w całości swoich obrazów olejnych.

Pomimo próśb o udzielenie komentarza, ani prezydent, ani jego rzecznik prasowy nie odnieśli się do opinii specjalistów.

Nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy autentyczność dzieł ze zbiorów Trumpa jest kwestionowana. W kwietniu 2016 roku media poinformowały o tym, że pochodzący z 1874 roku obraz Renoira pt. „Loża teatralna” zdobi apartament Melanii Trump przy Fifth Avenue. Tymczasem oryginał tego dzieła wisi w londyńskim Courtauld Art Institute, o czym pracownicy instytucji nie omieszkali niezwłocznie poinformować prasę.

K. Z. 

fot. (góra) Pierre-Auguste Renoir, Bal w Le Moulin de la Galette, 1876

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.