szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Dzieła Rembrandta i innych dawnych mistrzów już niebawem dostępne w wirtualnej rzeczywistości

06.11.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Już niebawem dzieła holenderskich i flamandzkich dawnych mistrzów będziemy mogli oglądać w wirtualnej rzeczywistości. Wybitne obrazy Rembrandta van Rijna, Fransa Halsa, a także Hendricka ter Brugghena, Gerarda Dou czy Pietera de Hoocha stanowią zaledwie część amsterdamskiej kolekcji, która w najbliższym czasie będzie dostępna w wirtualnym muzeum dla każdego, kto posiada odpowiedni sprzęt. 

Frans Hals, Portret Willema Coymansa, 1645

Aby stworzyć futurystyczne, cyfrowe muzeum para kolekcjonerów, George i Ilone Kremer, którzy zaledwie w ćwierć wieku zgromadzili około 75 prac dawnych mistrzów, współpracowali ze swoim synem, Joëlem oraz architektem Johanem van Lieropem, dyrektorem Libeskind Studio. Młodszy Kremer prowadził wcześniej specjalizującą się w nowych technologiach firmę konsultingową, która sprawowała pieczę nad projektem VR. Cyfrowe muzeum zaprezentuje odbiorcom płótna na co dzień znajdujące się w murach takich instytucji, jak amsterdamskie Rijksmuseum, Mauritshuis w Hadze czy też Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie.

Według słów George’a Kremera, każdemu obrazowi, który będzie dostępny w wirtualnym muzeum, zrobiono od 2 500 do 3 500 fotografii, aby móc jak najlepiej ukazać jego szczegóły. Rezultaty są zaskakujące. Dzięki cyfrowej instytucji widz będzie mógł podziwiać dzieła z dużo większą dokładnością niż miałby szansę zrobić to, obcując z płótnem na żywo. Nawet ramy zostały drobiazgowo uwiecznione w technice 3-D.

Cyfrowe muzeum posiada elipsowaty kształt. Spod znajdującego się pod kopułą konstrukcji atrium prowadzą mosty do kolejnych, utrzymanych w ciemnej kolorystyce galerii. Umieszczone tam pejzaże, dzieła malarstwa historycznego oraz rodzajowego nie zostały zainstalowane bezpośrednio przy ścianie, dzięki czemu odbiorcy mogą poruszać się również za nimi. Zabieg ten został zastosowany po to, aby udostępnić widzom także znajdujące się często z tyłu obrazów naklejki poświadczające ich pochodzenie.

Pieter de Hooch, Kobieta karmiąca dziecko, 1658-1660

George Kremer wyjaśnił, że pomysł projektu zrodził się z frustracji spowodowanej powolnym tempem działań związanych z udostępnianiem publiczności kolekcji. Dziś kolekcjoner stwierdza: „Można publikować katalogi, aranżować wystawy, zbudować własne muzeum, ale nawet wtedy dane dzieło sztuki będzie można oglądać wyłącznie w jednym miejscu”.

Projekt wirtualnego muzeum po raz pierwszy zaprezentowany został w październiku tego roku w Cornerstone Academy for Social Action w Nowym Jorku. Na początku 2018 roku twórcy planują uruchomić aplikację, która umożliwi wszystkim posiadaczom smartfonów obsługujących platformę wirtualnej rzeczywistości Google Daydream oraz masek do VR, oglądać kolekcję najwspanialszych dzieł holenderskich i flamandzkich dawnych mistrzów.

K. Z. 

fot. (góra) Rembrandt, Straż nocna, 1642

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.