Zaginiony obraz Siemiradzkiego wystawiony na aukcji Sotheby’s
08.11.2017
Aktualności, Polska: wydarzenia

W katalogu zaplanowanej przez londyńską Sotheby’s na 28 listopada aukcji dzieł sztuki rosyjskiej, pojawił się uznawany dotąd za zaginiony obraz Henryka Siemiradzkiego pt. „Taniec wśród mieczów”. Zaliczona do polskich strat wojennych praca wyceniona została na kwotę 80-120 tysięcy funtów.
Widniejący na stronie internetowej Ministerstwa Kultury w katalogu dzieł utraconych podczas wojny obraz Henryka Siemiradzkiego pt. „Taniec wśród mieczów” w pełni odpowiada realizacji polskiego malarza umieszczonej w katalogu aukcyjnym londyńskiego Sotheby’s. Zgadzają się chociażby wymiary dzieła, które wynoszą 40 na 73 cm.
Jak wynika z opisu znajdującego się na stronie domu aukcyjnego, zrealizowana w latach 1879-1880 i wystawiana w 1939 roku w warszawskiej Zachęcie praca, została nabyta przez rodziców jej obecnego właściciela około 1960 roku. W katalogu aukcyjnym Sotheby’s zamieszczono poza tym informację na temat pozostałych wersji tego przedstawienia, które różnią się od siebie przede wszystkim szczegółami martwej natury. Jak podają specjaliści domu aukcyjnego, miejsce pobytu oryginalnego i największego pod względem wymiarów obrazu pozostaje nieznane. Kolejna, wykonana w 1881 roku na zamówienie kolekcjonera Kozmy Soldatenkova wersja znajduje się obecnie w kolekcji Państwowej Galerii Tretiakowskiej w Moskwie. Natomiast „Taniec wśród mieczów” pochodzący z 1887 roku w 2011 roku został sprzedany za pośrednictwem nowojorskiego Sotheby’s za kwotę niemal 2,1 mln dolarów, co przyczyniło się do ustanowienia cenowego rekordu polskiego artysty. Najmniejsza, zrealizowana w 1898 roku wersja obrazu znajduje się w prywatnej kolekcji w Polsce.
„Taniec wśród mieczów” to kompozycja łącząca ze sobą elementy mitologiczne, sceny cezariańsko-chrześcijańskie, a także klasyczne przedstawienie aktu. Pomiędzy sześcioma krótkimi, rzymskimi, wbitymi na sztorc w ziemię mieczami tańczy naga kobieta, której akompaniuje tercet. Taniec obserwuje sześciu wypoczywających, pijących wino mężczyzn. Cała scena rozgrywa się na tarasie rzymskiej willi. W tle widać półkole zatoki otoczone górskimi szczytami. W krajobrazie tym biografowie artysty upatrują Taorminę na Sycylii, gdzie Siemiradzcy często spędzali urlop.
Obecnie Wydział ds. Strat Wojennych jest na etapie weryfikacji danych o wojennych losach obiektu. Jeśli informacja, że obraz stanowi polską stratę wojenną zostanie potwierdzona, zostaną podjęte działania restytucyjne.
K. Z.
fot. (góra) Henryk Siemiradzki, Taniec wśród mieczów, 1881
Rynekisztuka.pl
„około 19160 roku” – proszę poprawić ten błąd.