szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Znamy zwycięzców tegorocznej Bielskiej Jesieni

10.11.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

Wczoraj w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej ogłoszono wyniki 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017. Laureatem Grand Prix został Sebastian Krok z Warszawy doceniony za zaangażowaną społecznie tematykę i oryginalną formę obrazów.

Drugie miejsce przyznano Karolinie Jabłońskiej z Krakowa, posługującej się prostym w kolorze i sugestywnym językiem. Trzecie miejsce natomiast otrzymała Aleksandra Bujnowska z Warszawy, która skromnymi, ale wyrafinowanymi środkami tworzy w malarstwie prywatną przestrzeń. Wyróżnienia regulaminowe przypadły: Joannie Kaucz (Wrocław), Katarzynie Kukule (Sosnowiec), Markowi Rachwalikowi (Kłomnice), Jolancie Stachyrze (Ostróda) i Radkowi Szlęzakowi (Kraków).

Doceniony za zestaw obrazów pt. „Amor”, „Mutter”, „Welcome” zdobywca Grand Prix, Sebastian Krok, otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20 tys. zł oraz Nagrodę Dyrektora Galerii Bielskiej BWA w wysokości 10 tys. zł wraz z organizacją wystawy indywidualnej. Artysta maluje obrazy na zużytych, szpitalnych prześcieradłach. Jury uzasadniło swoją decyzję zaangażowaniem społecznym twórcy w aktualną tematykę, dla której znaleziono oryginalną formę. Komisja doceniła także ciekawe pytania zadane przez artystę; czym w malarstwie może być farba, czym podobrazie lub jego kształt oraz jaka jest ich relacja do zamierzonego przekazu.

Artysta (ur. 1985 w Radomiu) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom z wyróżnieniem obronił w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza (2014), u którego jest asystentem. Sebastian Krok jest także laureatem Grand Prix w Pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Szkół Artystycznych, Albertina FiSAD 2015 w Turynie (Włochy); Grand Prix 25. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2015 w Legnicy; laureat Nagrody ASP w Warszawie im. prof. Józefa Szajny (2010); wyróżnienia w Konkursie o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch (2014). Jest autorem wystaw indywidualnych, w 2017 m.in.: „Corp Us” w Galerii m² w Warszawie; „Human Resources” w Galerii Sektor I w Jaworznie; uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych.

Nagrodzone obrazy Karoliny Jabłońskiej z Krakowa – laureatki II nagrody w wysokości 20 tys. zł ufundowanej przez Marszałka Województwa Śląskiego – przedstawiają ludzi lub łączące ich relacje. „Te płaskie, świadomie naiwne, prymitywistyczne kompozycje kreują skrajnie indywidualny świat alternatywny przesączony specyficznym poczuciem humoru, dziwnością i nutką horroru” – opisuje obrazy Karoliny Jabłońskiej członek jury Ryszard Ziarkiewicz.

Malarstwo Aleksandry Bujnowskiej z Warszawy – laureatki III nagrody w wysokości 10 tys. zł ufundowanej przez Prezydenta Bielska-Białej – to melancholijne pejzaże. „Szerokie egzotyczne pejzaże, z charakterystycznymi zwierzętami: gorylami, niedźwiedziem. Albo rozlana szeroko woda, z dwoma mężczyznami w kapeluszach, płynącymi w łódkach odpychanych długimi kijami od płytkiego dna. Przejmująca cisza wibruje w tych chłodnych pejzażach. Czuje się, że ten świat niedługo zginie, sielanka zostanie zmieciona wdzierającą się wszędzie cywilizacją” – charakteryzuje obrazy Aleksandry Bujnowskiej Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, członek jury Bielskiej Jesieni 2017.

Nagrodą specjalną w formie zakupu obrazu do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA obdarzono Krzysztofa Piętkę z Katowic. Fundatorem zakupu obrazu pt. „Pętla” jest kolekcjoner z Bielska-Białej, pragnący zachować anonimowość.

194 obrazy 69 finalistów Bielskiej Jesieni 2017 można oglądać do 31 grudnia br. na wystawie w Bielsku-Białej w dwóch przestrzeniach, w Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11) i pobliskiej Wilii Sixta (ul. Adama Mickiewicza 24).

fot. (góra) Sebastian Krok, Amor, 2016, tempera, akryl, alkid, lakier do podłóg na pościeli nabitej na krosno, źródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.